KAISER, Jozef, Michaela GALIOVÁ, Karel NOVOTNÝ, Rostislav ČERVENKA, Lucia REALE, Jan NOVOTNÝ, Miroslav LIŠKA, Ota SAMEK, Viktor KANICKÝ, Aleš HRDLIČKA, Karel STEJSKAL, Vojtěch ADAM a René KIZEK. Mapping of lead, magnesium and copper accumulation in plant tissues by LA-ICP-MS and LIBS. Spectrochimica Acta Part B: Atomic Spectroscopy. Amsterdam: Elsevier, 2009, roč. 64, č. 1, s. 67-73. ISSN 0584-8547.
Originální název Mapping of lead, magnesium and copper accumulation in plant tissues by LA-ICP-MS and LIBS
Název česky Mapování akumulace olova, hořčíku a mědi v rostlinných tkáních pomocí LA-ICP-MS a LIBS
Autoři KAISER, Jozef (203 Česká republika), Michaela GALIOVÁ (203 Česká republika, domácí), Karel NOVOTNÝ (203 Česká republika, domácí), Rostislav ČERVENKA (203 Česká republika, domácí), Lucia REALE (380 Itálie), Jan NOVOTNÝ (203 Česká republika), Miroslav LIŠKA (203 Česká republika), Ota SAMEK (203 Česká republika), Viktor KANICKÝ (203 Česká republika, garant, domácí), Aleš HRDLIČKA (203 Česká republika, domácí), Karel STEJSKAL (203 Česká republika, domácí), Vojtěch ADAM (203 Česká republika, domácí) a René KIZEK (203 Česká republika, domácí).
Vydání Spectrochimica Acta Part B: Atomic Spectroscopy, Amsterdam, Elsevier, 2009, 0584-8547.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10406 Analytical chemistry
Stát vydavatele Nizozemské království
Impakt faktor Impact factor: 2.719
Kód RIV RIV/00216224:14310/09:00034524
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
UT WoS 000262960000008
Klíčová slova anglicky LIBS; LA-ICP-MS; plant tissues; metal pollutants; phytoremediace; distribution of metal; chlorophyll
Štítky chlorophyll, distribution of metal, LA-ICP-MS, LIBS, metal pollutants, phytoremediace, plant tissues
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Michaela Vašinová Galiová, Ph.D., učo 64008. Změněno: 10. 1. 2011 15:06.
Laser-Induced Breakdown Spectroscopy (LIBS) and Laser Ablation Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry (LA-ICP-MS) were utilized for mapping the accumulation of Pb, Mg and Cu with a resolution up to 200 micrometers in a up to cmxcm area of sunflower (Helianthus annuus L.)leaves. The results obtained by LIBS and LA-ICP-MS are compared with the outcomes from Atomic Absorption Spectrometry (AAS) and Thin- Layer Chromatography (TLC). It is shown that laser-ablation based analytical methods can substitute or supplement these techniques mainly in the cases when a fast multi-elemental mapping of a large sample area is needed.
Anotace česky
Metody LIBS a LA-ICP-MS byly použity pro mapování akumulace olova, hořčíku a mědi s plošným rozlišením 200 mikrometrů na ploše 1x1 cm v listech slunečnice. Výsledky obdržené těmito metodami byly dále porovnávány s výsledky obdrženými AAS a TLC. Je názorně ukázáno, že analytické techniky s využitím laseru mohou nahradit nebo doplnit tyto techniky hlavně v případech rychlého multiprvkového mapování na velkých plochách listů.
Návaznosti
MSM0021622411, záměrNázev: Studium a aplikace plazmochemických reakcí v neizotermickém nízkoteplotním plazmatu a jeho interakcí s povrchem pevných látek
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Studium a aplikace plazmochemických reakcí v neizotermickém nízkoteplotním plazmatu a jeho interakcí s povrchem pevných látek
VytisknoutZobrazeno: 25. 4. 2024 19:03