D 2008

Rozvoj větrné energetiky a cestovní ruch: hrozba či příležitost?

FRANTÁL, Bohumil, Josef KUNC, Stanislav CETKOVSKÝ a Petr KUČERA

Základní údaje

Originální název

Rozvoj větrné energetiky a cestovní ruch: hrozba či příležitost?

Název česky

Rozvoj větrné energetiky a cestovní ruch: hrozba či příležitost?

Název anglicky

Wind power development and tourism: threat or opportunity?

Autoři

FRANTÁL, Bohumil (203 Česká republika, garant), Josef KUNC (203 Česká republika), Stanislav CETKOVSKÝ (203 Česká republika) a Petr KUČERA (203 Česká republika)

Vydání

1. vyd. Brno, Sborník příspěvků k Mezinárodnímu roku planety Země, od s. 121-129, 9 s. 2008

Nakladatel

ESF MU Brno

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

50000 5. Social Sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14560/08:00024407

Organizační jednotka

Ekonomicko-správní fakulta

ISBN

978-80-210-4748-8

Klíčová slova anglicky

wind power plants; tourism; impacts; case studies; Czech Republic

Štítky

case studies, Czech Republic, impacts, tourism, wind power plants

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 13. 1. 2009 16:02, doc. RNDr. Josef Kunc, Ph.D.

Anotace

ORIG EN

V originále

Většinou evropských států včetně ČR byly ratifikovány plány na postupné zvyšování podílu energetické produkce z obnovitelných zdrojů. Využívání tzv. čisté energie se stalo globální výzvou, která ovšem vzbuzuje značné kontroverze na lokální a regionální úrovni. Fenoménem, který názorově rozděluje českou laickou i odbornou veřejnost zřejmě nejvíce, se staly větrné elektrárny (VTE). Pro realizace projektů jejich výstavby je přitom klíčovou otázka sociální akceptace, jak ze strany residentů, tak i z pohledu jejich politické reprezentace a médií. V posledních dvou či třech letech se staly hlavními argumenty oponentů mj. spekulace o negativním vlivu turbín na cestovní ruch. Cílem tohoto příspěvku je analyzovat, zhodnotit a empiricky ověřit možný vliv výstavby VTE na územní rozvoj cestovního ruchu na příkladu lokalit okolí přehrady Slezská Harta a oblastí v okolí Božího Daru a Kryštofových Hamrů (Krušné hory).

Anglicky

A plan to increase a share of energy production gained from renewable sources has been proclaimed and ratified in most of the European countries including the Czech Republic. The usage of so called clean energy has become a global challenge that raises big controversies on a local and regional level though. Wind turbines turned out to be the most controversial phenomenon for both the scientific and public community. Hereat a social acceptance (community acceptance and political acceptance) is the key question in the planning and realisation process. A potential impacts on landscape character, swirling turbines noise and speculations concerning potential negative impacts on tourism have become the main arguments of opposition in the last two three years. The aim of the paper is to analyze, evaluate and empirically verify a potential impact of the wind power developments on tourism on the example of localities of Slezská Harta (dam lake) and Boží Dar and Kryštofovy Hamry (Ore Mount.).

Návaznosti

KJB700860801, projekt VaV
Název: Využití větrné energie: Hodnocení prostorových vztahů, environmentálních aspektů a sociálních souvislostí pomocí nástrojů GIS
Zobrazeno: 11. 11. 2024 10:09