J 2008

Výuka lékařské biofyziky pro zdravotnické profese v budoucnosti. Co bychom měli učit?

MORNSTEIN, Vojtěch, Carmel J. CARUANA, Daniel VLK, Jiřina ŠKORPÍKOVÁ, Lenka FORÝTKOVÁ et. al.

Basic information

Original name

Výuka lékařské biofyziky pro zdravotnické profese v budoucnosti. Co bychom měli učit?

Name (in English)

Biomedical physics education for healthcare professionals of the future. What should we teach?

Authors

MORNSTEIN, Vojtěch (203 Czech Republic, guarantor), Carmel J. CARUANA (470 Malta), Daniel VLK (203 Czech Republic), Jiřina ŠKORPÍKOVÁ (203 Czech Republic), Lenka FORÝTKOVÁ (203 Czech Republic) and Pavel GREC (203 Czech Republic)

Edition

Lékař a technika, Praha, ČLS JEP, 2008, 0301-5491

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

10610 Biophysics

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14110/08:00034566

Organization unit

Faculty of Medicine

Keywords in English

SWOT;biophysics;biomedical physics;biomedical engineering;medical device;education;curricula;core competence
Změněno: 14/1/2009 08:31, MUDr. Pavel Grec, CSc.

Abstract

V originále

Článek popisuje obsah základní jednotky lékařské biofyziky pro multiprofesní skupiny studentů zdravotnických oborů. Poskytuje strukturovaný rámec pro rozvoj sylabů harmonizovaných v evropském měřítku, který umožňuje lokální variabilitu. Rozsah a úroveň obsahu jsou nastaveny tak, aby byly dostatečné pro profese méně závislé na přístrojové technice a sloužily i jako odrazový můstek pro specifické obsahové bloky pro ty profese, které jsou více přístrojově orientovány. Tato sdílená znalost by měla v oblasti přístrojové techniky umožňovat vzájemné porozumění mezi zdravotnickými profesními skupinami.

In English

This article describes a content inventory for a foundational biomedical device physics study unit for multi-professional healthcare student groups. The inventory provides a framework which is structured enough to guide curriculum development in a harmonized manner on a European scale whilst still allowing for desired national and local variations. The quantity and level of content is designed to be sufficient for the less device-intensive professions whilst also serving as a springboard for subsequent more specialized profession-specific units for those professions which use devices more extensively. This shared knowledge base will facilitate communication regarding medical devices between the various professions practicing within the healthcare system.