J 2007

Bălgari v čužbina. Sto godini bălgarska obštnost v Bărno

BOČKOVÁ, Helena and Jana POSPÍŠILOVÁ

Basic information

Original name

Bălgari v čužbina. Sto godini bălgarska obštnost v Bărno

Name in Czech

Bulhaři v cizině. Sto let bulharské minority v Brně

Name (in English)

Bulgarians Abroad. One Hundred Years of a Bulharian Community in Brno

Authors

BOČKOVÁ, Helena (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Jana POSPÍŠILOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Bălgarska etnologija, Sofija, Etnografski institut s muzej pri BAN, 2007, 1310-5213

Other information

Language

Bulgarian

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

Archaeology, anthropology, ethnology

Country of publisher

Bulgaria

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14210/07:00042279

Organization unit

Faculty of Arts

Keywords (in Czech)

etnologický výzkum; pracovní migrace; etnické minority; Bulhaři; Brno

Keywords in English

Ethological Research; Work Migration; Ethnic Minority; Bulgarians; Brno

Tags

Brno, Bulgarians, ethnic minority, Ethological Research, Work Migration

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 3/5/2011 22:37, PhDr. Helena Bočková

Abstract

ORIG CZ EN

V originále

V perioda meždu dvete svetovni vojni bălgarkata obštnost v Bărno e naj-goljamata sred bălgarskoto malcinstvo v českite zemi. Dnes v Bărno živejat bălgari, koito obače ne deklarirat prinadležnostta si kăm bălgarskata narodnost săglasno poslednoto prebrojavane na naselenieto ot 2001 g. Etnoložkoto poznavane razkriva složnostta i neednoznačnostta na săvremennata etnična situacija sred bălgarkata obštnost i otnošenieto na mnozinstvoto kăm neja.

In Czech

V Brně žije asi 500 Bulharů, převážně odborníků-vysokoškoláků, potomků zahradníků a studentů. Oficiálně se k bulharské národnosti již nepřihlašují, ale umí bulharsky a pěstují kontakty mezi sebou i s příbuznými v Bulharsku. Etnická identita ustoupila do soukromí. Česká majorita je považuje za Čechy, jen přátelé a spolupracovníci znají jejich etnický původ. Sezónní migrace zahradníků vrcholily v 30. letech, kdy byla bulharská menšina v Brně největší v Česku. Češi si z kontaktů utvořili obraz skromného, pracovitého, odborně a obchodně zdatného Bulhara. Bulhaři se těšili vážnosti, byli vítáni. Reprezentovali nejemancipovanější složky bulharských širokých vrstev. Byli přínosem pro svůj domov i Evropu, součástí evropských kulturních dějin. Česká majorita již ztratila povědomí o jejich působení, jehož výsledky považuje za samozřejmou součást svého života. Není znám vzdělanostní přínos bulharských absolventů brněnské techniky a lékařské fakulty. Začleňování bulharské minority v Brně probíhalo v časových a generačních posunech od přejímání českých jednotlivostí přes postupující integraci k nedovršené asimilaci, s projevy etnické a kulturní identity. Autorky pracovaly při terénním výzkumu technikou řízeného interview, těžily z archívních pramenů a z dlouholetých osobních znalostí brněnského a bulharského prostředí.
Displayed: 2/11/2024 13:28