Detailed Information on Publication Record
2003
Bulgarische Gärtnen in Brünn: ein Blick von innen und von au3en
POSPÍŠILOVÁ, Jana and Helena BOČKOVÁBasic information
Original name
Bulgarische Gärtnen in Brünn: ein Blick von innen und von au3en
Name in Czech
Bulharští zahradnící v Brně: pohled zevnitř a zvenčí
Name (in English)
Bulharian Gardeners in Brno
Authors
POSPÍŠILOVÁ, Jana (203 Czech Republic) and Helena BOČKOVÁ (203 Czech Republic, guarantor)
Edition
1. vyd. Münster – New York – München – Berlin, Vom Wandergesellen zum „Green Card“-Spezialisten. Interkulturelle Aspekte der Arbeitsmigrations im östlichen Mittelauropa, p. 83-105, 23 pp. 2003
Publisher
Institut für Volkskunde – Institut für Völkenkunde – Institut für Deutsch als Fremdsprache der Universität München
Other information
Language
German
Type of outcome
Stať ve sborníku
Field of Study
Archaeology, anthropology, ethnology
Country of publisher
Germany
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
Organization unit
Faculty of Arts
ISBN
3-8309-1232-3
Keywords in English
ethnic minority; gardeners; folk culture; Brno; Bulgarians
Tags
Tags
International impact, Reviewed
Změněno: 20/1/2009 01:01, PhDr. Helena Bočková
V originále
Die bulharische Gärtner bilden eine nahezu vergessene Epizode in der Brünner Geschichte.
In Czech
Počátek pěstování zeleniny ve velkém pro trh datuje bulharská literatura polovinou 18. století a spojuje i s trnovským krajem na severu dnešního Bulharska. V poslední čtvrtině 19. století přicházeli bulharští zahradníci sezonně do rakousko-uherské monarchie na území dnešního Maďarska a Slovenska. Mohutnější příliv do českých zemí je pak spojen až se vznikem Československé republiky. První místo, kam ve 20. a na počátku 30. let 20. století směřovali, byla Bratislava a Brno, kde v té době bylo na 20 bulharských zahradnictví. Proslulost bulharských zahradníků je v největším moravském městě Brně dnes už skoro zapomenutá. Přesto jsou v kolektivní paměti starších Brňanů dodnes přítomní. Současný terénní výzkum přináší poznatky o míře a způsobu akulturace a asimilace bulharských zahradníků. Bulharští zahradníci si získali v české společnosti velmi dobré renomé svou pracovitostí, bezkonfliktností, vysokou kvalitou a přijatelnými cenami nabízeného zboží. Z memoárů je patrné, že bulharské zahradníky nevedly k usídlování v Brně a jinde v Československu jen ekonomické důvody, ale i příznivé přijetí českou společností. Tento pozitivní stereotyp přetrvává u starší generace dodnes. Bulhaři sami se začlenili do české společnosti v Brně natolik, že ta dnes často ani nezná jejich etnickou identitu. Tuto jejich dnešní situaci lze označit jako nedovršenou asimilaci. Bulhaři přijali některé české zvyky a obyčeje i do svého rodinného soukromí, současně si však udržují etnické a zčásti i kulturní povědomí o svém původu, znalost rodného jazyka svých předků a společnou organizační bázi usnadňující vzájemná setkání.
In English
In the period between the two world wars, the Bulgarian community in Brno was the largest Bulgarian minority in the Czech lands.