GALVAS, Milan. Sanctions in Czech Labour Law. In Theoretical and Practical Aspects in Poland and the Czech Republic. Brno-Bialystok: Právnická fakulta MU, 2008, 9 s. ISBN 978-80-210-4768-6.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Sanctions in Czech Labour Law
Název česky Sankce v českém pracovním právu
Autoři GALVAS, Milan (203 Česká republika, garant).
Vydání Brno-Bialystok, Theoretical and Practical Aspects in Poland and the Czech Republic, 9 s. 2008.
Nakladatel Právnická fakulta MU
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50500 5.5 Law
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14220/08:00034803
Organizační jednotka Právnická fakulta
ISBN 978-80-210-4768-6
Klíčová slova anglicky Sanctions; Labour Law
Štítky Labour law, Sanctions
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Marie Zejdová, učo 2159. Změněno: 2. 4. 2010 15:38.
Anotace
The labour law is a branch of law connected with the state economy. Its construction is important for the efficiency of the economy. One of the key questions is the notion and impact of an elementary function of the labour law, the protective function. Each branch of law is based on some elementary ideas of the legislator relating the necessity of regulation and the objectives that should be achieved. In this sense the main purpose of the labour law is to enable the reasonable organisation of work at an employer when securing the protection of an employee who is considered as more disadvantaged party of a labour relationship. Certain idea of the necessity of protection of an employee has inspired the legislator when creating the labour law sanctions. The enforcement of certain behaviour is secured by both the civil law sanctions (compensation for damages, nonvalidity) and the administrative law sanctions (fines, additional premium).
Anotace česky
Pracovní právo je právní odvětví, které se bezprostředně dotýká ekonomiky příslušné země a jeho konstrukce je významná pro efektivnost hospodářství. Jednou z klíčových otázek je v této souvislosti pojetí a působení základní funkce pracovního práva, funkce ochranné. Ochranná funkce je nejdůležitější pracovněprávní funkcí, dalo by se jen s malou nadsázkou říci, že je to výraz pracovního práva jako takového. Každé právní odvětví je budováno na základních myšlenkách (představách) zákonodárce o potřebě úpravy a o cílích, ke kterým má toto právní odvětví směřovat. V tomto smyslu je cílem pracovní práva především chránit zaměstnance, jako strany ve vztahu práce z různých hledisek slabší. Pod vlivem potřeby uvedené ochrany pak přistupoval zákonodárce i ke konstrukci pracovně právních sankcí. Vynucování určitého chování je tu zabezpečeno nejen sankcemi civilněprávními (náhrada škody či neplatnost), ale rovněž sankcemi administrativními (pokuty, přirážky k pojistnému).
VytisknoutZobrazeno: 25. 4. 2024 18:37