D 2008

Evaluation of the Quality and Success Rate of Forecasts - A Historical Overview

ANTONIČOVÁ, Zuzana, Karel MUSIL, Luboš RŮŽIČKA and Jan VLČEK

Basic information

Original name

Evaluation of the Quality and Success Rate of Forecasts - A Historical Overview

Name in Czech

Vyhodnocení kvality a úspěšnosti prognóz - historický přehled

Authors

ANTONIČOVÁ, Zuzana (703 Slovakia), Karel MUSIL (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Luboš RŮŽIČKA (203 Czech Republic) and Jan VLČEK (203 Czech Republic)

Edition

CNB. Praha, Evaluation of the Fulfilment of the CNB’s Inflation Targets 1998–2007, p. 82-97, 16 pp. 2008

Publisher

CNB

Other information

Language

English

Type of outcome

Stať ve sborníku

Field of Study

50200 5.2 Economics and Business

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14560/08:00051116

Organization unit

Faculty of Economics and Administration

ISBN

978-80-87225-11-0

Keywords in English

Monetary policy; inflation target fulfilment; macroeconomic forecast; forecast deviation; Czech National Bank

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 11/4/2012 15:06, Mgr. Daniela Marcollová

Abstract

V originále

The paper is aimed at the evaluation of quality and the success-rate of the past Czech National Bank's forecasts created from 2004 until mid-2006. It strives to identify the factors which have caused deviations from reality in the past forecasts and could contribute to non-fulfilment of the announced inflation target. There are three groups of factors, which have most often contributed to the overvaluation of the historical forecasts: ex post incorrect setting up of the equilibrium trajectories, non-fulfilment of some exogenous presumptions together with an influence of unexpected shocks, and inaccurate capture of some behavioural relationships within the model apparatus. According to a comparison of historical and adjusted forecasts against reality, forecasts produced during the reviewed period of time are diverted on average towards higher inflation, lower real growth, and more depreciated nominal exchange rate. Consistently, the implied trajectory of the interest rate is higher than reality. Nevertheless, the deviations of the basic macro-economic variables gradually decrease with the course of time.

In Czech

Práce je zaměřena na vyhodnocení kvality a úspěšnosti prognóz České národní banky vytvořených od roku 2004 až do poloviny roku 2006. Snaží se identifikovat faktory, které stojí za odchylkami minulých prognóz od skutečnosti a mohly se podílet na nenaplnění vyhlášeného inflačního cíle. Jsou identifikovány tři skupiny faktorů nejvýrazněji přispívající k nadhodnocení historických prognóz: ex post nesprávné nastavení rovnovážných veličin, nenaplnění některých exogenních předpokladů spolu s vlivem neočekávaných šoků a nepřesné podchycení některých behaviorálních vazeb v modelovém aparátu. Ze srovnání historických a upravených prognóz se skutečností lze usoudit, že prognózy vytvořené ve zkoumaném období jsou vychýleny v průměru směrem k vyšší inflaci, nižšímu reálnému růstu a k méně zhodnocenému nominálnímu kurzu. Konzistentně s tím je i implikovaná trajektorie sazeb v průměru vyšší než skutečnost. Odchylky v prognózách základních makroekonomických veličin se však v průběhu času postupně snižují.