J 2008

Vliv větrných elektráren na percepci krajiny a životního prostředí

FRANTÁL, Bohumil, Stanislav CETKOVSKÝ and Josef KUNC

Basic information

Original name

Vliv větrných elektráren na percepci krajiny a životního prostředí

Name (in English)

Influence of Wind Turbines on Perception of Landscape and Environment

Authors

FRANTÁL, Bohumil, Stanislav CETKOVSKÝ and Josef KUNC

Edition

Životné prostredie, Bratislava (Slovenská republika), Ústav krajinnej ekológie SAV, 2008, 0044-4863

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

50000 5. Social Sciences

Country of publisher

Slovakia

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Organization unit

Faculty of Economics and Administration

Keywords in English

wind energy; perception; preferences; quality of life; innovations; tourism

Tags

Reviewed
Změněno: 31/3/2009 12:14, Ing. Naďa Voráčová

Abstract

V originále

Většinou evropských států byly ratifikovány plány na postupné zvyšování podílu energetické produkce z obnovitelných zdrojů. Využívání tzv. čisté energie se stalo globální výzvou, která ovšem vzbuzuje značné kontroverze na lokální a regionální úrovni. Fenoménem, který názorově rozděluje laickou i odbornou veřejnost zřejmě nejvíce, se staly větrné elektrárny (VTE). Cílem tohoto příspěvku není diskutovat možnosti umístění VTE a jejich potenciální vliv na krajinu, životní prostředí či kvalitu života lidí na základě objektivních kritérií a lokalizačních limitů, ale analyzovat a zhodnotit tento fenomén z hlediska subjektivní percepce samotnými sociálními aktéry (rezidenty a návštěvníky dotčených oblastí).

In English

A plan to increase a share of energy production gained from renewable sources has been proclaimed and ratified in most of the European countries. The usage of so called clean energy has become a global challenge that raises big controversies on a local and regional level though. Wind turbines turned out to be the most controversial phenomenon for both the scientific and public community. The aim of the paper is not to discuss options of localization of wind turbines and their potential impacts on the landscape and environment on a base of any obejctive criterions and protection limits but to analyze and evaluate this phenomenon from the point of view of subjective perception of social actors (residents and visitors) of concerned localities.

Links

KJB700860801, research and development project
Name: Využití větrné energie: Hodnocení prostorových vztahů, environmentálních aspektů a sociálních souvislostí pomocí nástrojů GIS