J 2008

Vliv demografických faktorů na pohybovou aktivitu a sezení obyvatel České republiky ve věku 55 až 69 let

PELCOVÁ, Jana, Jana VAŠÍČKOVÁ, Karel FRÖMEL, Jiří NYKODÝM, al ET et. al.

Basic information

Original name

Vliv demografických faktorů na pohybovou aktivitu a sezení obyvatel České republiky ve věku 55 až 69 let

Name in Czech

Vliv demografických faktorů na pohybovou aktivitu a sezení obyvatel České republiky ve věku 55 až 69 let

Name (in English)

INFLUENCE OF SOCIO-DEMOGRAPHIC AND ENVIRONMENTAL FACTORS ON PHYSICAL ACTIVITY OF INHABITANTS OF THE CZECH REPUBLIC AGED 55 to 69

Authors

PELCOVÁ, Jana (203 Czech Republic), Jana VAŠÍČKOVÁ (203 Czech Republic), Karel FRÖMEL (203 Czech Republic), Jiří NYKODÝM (203 Czech Republic, guarantor) and al ET (203 Czech Republic)

Edition

Tělesná kultura, Univerzita Palackého v Olomouci, 2008, 1211-6521

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

Sport and leisure time activities

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14510/08:00035542

Organization unit

Faculty of Sports Studies

Keywords (in Czech)

intenzivní a středně zatěžující pohybová aktivita,;chůze; IPAQ; sezení

Keywords in English

vigorous and moderate physical activity; walking; IPAQ; sitting

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 18/5/2009 17:03, doc. Mgr. Jiří Nykodým, Ph.D.

Abstract

V originále

Předkládaná studie podává přehled faktorů významně ovlivňujících plnění zdravotních doporučení k intenzivní a středně zatěžující PA, chůzi a času strávenému sezením. Další výzkum by bylo vhodné zaměřit ještě detailněji na vztah mezi faktory prostředí a chůzí, neboť právě chůze je na věku nezávislou proměnnou u populační skupiny 55 do 69 let. Vhodné by také bylo analyzovat vliv faktorů prostředí na pohybovou aktivitu obézních, neboť v této studii uvádělo pouze necelých 26 % respondentů BMI vyšší než 25, ale obecně je u této věkové skupiny procento osob s nadváhou a obézních vyšší. Pro potvrzení výše uvedených zjištění a vzhledem k věkově specifi cké skupině (předdůchodový a důchodový věk) je také nutné dále zkoumat úrovně PA v rámci běžných denních činností.

In English

The aim of this study is to examine weekly physical activity and sitting and to investigate the relationship between socio demographic and environmental factors and physical activity of the inhabitants of the Czech Republic aged 55 to 69. 320 persons (173 male and 147 female) aged 55 to 69 from all 14 regions of the Czech Republic participated in this study. The self administrative version of International Physical Activity Questionnaire IPAQ was used to assess physical activity levels. Participants provided socio demographic and environmental information. From the total sample, only 20.3% of respondents met the guidelines for vigorous physical activity. 52.5% of respondents accomplished the recommended minimum for moderate physical activity and 54.4% of respondents met the recommended values for walking. Binary logistic regression analyses showed that employed people were more likely to meet the weekly guidelines for walking. 55 to 59 years old respondents (compared to 65 to 69 years old), non smokers, completed elementary education (compared to people completed secondary and university education), and lived in house were more likely to be moderately active. Persons aged 65 to 69 were more likely to spend sitting more than 300 minutes a day compared to respondents aged 55 to 59.

Links

MSM6198959211, plan (intention)
Name: Pluralita kultury a demokracie