RUDA, Aleš and Eduard HOFMANN. Possibilities of environmental education at the Department of Geography. In Proceedings of the HERODOT Conference in Ayvalik,. 2009th ed. Turkey: The Herodot Thematic Network, 2009, p. 119-125, 335 pp. ISBN 978-3-86664-586-8.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Possibilities of environmental education at the Department of Geography
Name in Czech Možnosti environmentálního vzdělávání na katedře geografie
Authors RUDA, Aleš (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Eduard HOFMANN (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition 2009. vyd. Turkey, Proceedings of the HERODOT Conference in Ayvalik, p. 119-125, 335 pp. 2009.
Publisher The Herodot Thematic Network
Other information
Original language English
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study Earth magnetism, geodesy, geography
Country of publisher Turkey
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14410/09:00035722
Organization unit Faculty of Education
ISBN 978-3-86664-586-8
Keywords (in Czech) environmnetální vzdělávání; terénní výuka; integrace předmětů; environmentální výzkum
Keywords in English environmental education; fieldwork; subject integrity; environmental surveys
Tags environmental education, environmental surveys, fieldwork, subject integrity
Tags International impact
Changed by Changed by: doc. RNDr. Aleš Ruda, Ph.D., učo 111102. Changed: 13/2/2013 09:14.
Abstract
Environmental education has been considered as a necessary requirement for present university education, because it involves an effort to teach about natural environments function and how human activities can manage their behaviour and ecosystems in order to live sustainably. However, the world is rapidly becoming a more complex place. As a result, we must expect greater academic achievement from our students today to be adequately prepared for the challenges of tomorrow. Faculty of education offers many subjects dealing with the environment. On the one hand they are understood as a tool how to protect the nature (the ecosystem approach) on the other hand it is considered as an environment with human and nature relations (the geosystem approach). Geography subjects are more focused on the landscape synthesis. Nowadays Standards for Environmental Education are being developed at the Department of Geography as a response to curriculum revising.Results are based on department research.
Abstract (in Czech)
V českých školách se podle MŠMT prosazuje výchova k péči o životní prostředí již od 70. let 20. století, přičemž od 80. let se vžilo označení ekologická výchova. Jejím cílem bylo od samého počátku probouzet zájem o přírodu a organismy a vést tak k odpovědnému chování ke světu, lidem a přírodě. Otázkou zůstává, kdo jiný než geograf by měl takový předmět vyučovat. Který jiný pedagog získá během svého vzdělání prostorový pohled při řešení ekonomických, sociálních, environmentálních či politických úloh jak z přírodovědného, tak z humánního úhlu pohledu? Odpověď je zdánlivě jednoduchá, ano měli. Implementace do univerzitního vzdělání se však zdá být obtížněji řešitelná. Většina poznatků i nezbytných dovedností je mnohdy podávána izolovaně nejen za každý obor, ale i předmět zvlášť. A právě environmentální vzdělávání by mělo být provázáno všemi dotčenými předměty z různých úhlů pohledu, ale se stejným závěrem. Navíc by nemělo být izolováno od informací, které přináší biologie, fyzika, chemie, historie, výtvarná výchova a další vědní obory. Tento příspěvek je proto věnován tolik nezbytnému integrovanému přístupu, který snaží katedra geografie Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity prosadit v nově akreditovaných studijních programech. Výsledky jsou založeny na katedrálním výzkumu.
PrintDisplayed: 16/6/2024 18:55