PETŘÍK, Jaroslav. Does Aid Alleviate Violent Tensions?. Online. Global Change, Peace & Security. Melbourne: Routledge, 2008, roč. 20, č. 3, s. 305–322, 17 s. ISSN 1478-1166. [citováno 2024-04-23]
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Does Aid Alleviate Violent Tensions?
Název česky Zmirnuje mezinarodni rozvojova pomoc nasili?
Autoři PETŘÍK, Jaroslav (203 Česká republika, garant)
Vydání Global Change, Peace & Security, Melbourne, Routledge, 2008, 1478-1166.
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50601 Political science
Stát vydavatele Austrálie
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14230/08:00035780
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova anglicky official development assistance; foreign aid; conflict; structural violence; intervention
Štítky conflict, foreign aid, intervention, official development assistance, structural violence
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Jaroslav Petřík, Ph.D., učo 52839. Změněno: 20. 6. 2009 18:11.
Anotace
Throughout most of its history, donors have perceived official development assistance (ODA) as a potentially helpful and mostly harmless form of intervention. Despite some destructive consequences, it was not until the late 1990s when the donor community realised that badly designed and insensitively implemented ODA can be just as disastrous to the recipient society as poorly executed military interventions or indiscriminate economic sanctions. Increasing interest in the impact of economic assistance on conflict made all major donor agencies adopt guidelines to avoid harming recipient societies and to maximise the positive impact of their aid on peace. This paper summarises the key literature on the role of ODA in ongoing conflicts as well as in times of peace, focusing on the influence of aid on violent tensions in the recipient societies. It traces the evolution of ideas which led to the recognition that aid can do harm. It argues that many of these connections, seemingly obvious, are unclear and likely to produce unmet expectations, and hence frustration.
Anotace česky
Dárcovské země vnímaly mezinárodní rozvojovou pomoc (ODA) v průběhu téměř celé její historie jako užitečnou a víceméně neškodnou formu intervence. Následky takových intervencí byly často nežádoucí, ovšem teprve v 90. letech si začala dárcovská komunita uvědomovat, že špatně nastavená a necitlivě implementovaná rozvojová pomoc může mít na přijímající komunitu podobně ničivé důsledky jako intervence vojenská nebo plošné ekonomické sankce. Narůstající zájem o dopady mezinárodní rozvojové pomoci tak vedl hlavní rozvojové agentury k přijetí vnitřních pravidel, jejichž úkolem je eliminovat možné neblahé důsledky a současně maximalizovat kladný vliv na podporu míru. Tento článek shrnuje základni literaturu o roli ODA v probíhajícím konfliktu stejně jako v době míru, se zaměřením na vliv ODA na napětí a násilné tendence v přijímajících společnostech. Příspěvek sleduje myšlenkový vývoj, který vedl k pochopení, že ODA může škodit.
VytisknoutZobrazeno: 23. 4. 2024 22:41