ŠIMON HILSCHER, Roman, Werner KRATZ a Vera Michel ZEIDAN. Differentiation of solutions of dynamic equations on time scales with respect to parameters. Advances in Dynamical Systems and Applications. Delhi (Indie): Research India Publications, roč. 4, č. 1, s. 35-54. ISSN 0973-5321. 2009.
Originální název Differentiation of solutions of dynamic equations on time scales with respect to parameters
Název česky Derivování řešení dynamických rovnic na časových škálách vzhledem k parametrům
Autoři ŠIMON HILSCHER, Roman (203 Česká republika, garant), Werner KRATZ (276 Německo) a Vera Michel ZEIDAN (840 Spojené státy).
Vydání Advances in Dynamical Systems and Applications, Delhi (Indie), Research India Publications, 2009, 0973-5321.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10101 Pure mathematics
Stát vydavatele Indie
Kód RIV RIV/00216224:14310/09:00028572
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky Časová škála; Věta o vnoření; Derivování vzhledem k parametrům; Celá funkce
Klíčová slova anglicky Time scale; Embedding theorem; Differentiation with respect to parameters; Entire function; Complex domain
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: prof. RNDr. Roman Šimon Hilscher, DSc., učo 1023. Změněno: 16. 8. 2009 21:12.
In this paper we prove the differentiability properties of solutions of nonlinear dynamic equations on time scales with respect to parameters. This complements the previous work of the first and third authors regarding the existence and continuity of solutions with respect to parameters. In addition, we treat separately time scale dynamic equations which are linear with respect to the unknown function and the parameter. For this case we derive an improved result which says that the solution is an entire function of the parameter.
Anotace česky
V tomto článku dokazujeme diferencovatelnost řešení nelineárních dynamických rovnic na časových škálách vzhledem k parametrům. Toto doplňuje předchozí práci prvního a třetího autora ohledně existence a spojité závislosti řešení na parametrech. Dále se speciálně věnujeme dynamickým rovnicím na časových škálách, které jsou lineární vzhledem k neznámé funkci a parametru. Pro tento případ odvozujeme vylepšený výsledek, který říká, že řešení je celá funkce vzhledem k parametru.
Návaznosti
GA201/07/0145, projekt VaVNázev: Diferenční rovnice a dynamické rovnice na ,,time scales'' II
Investor: Grantová agentura ČR, Diferenční rovnice a dynamické rovnice na "time scales" II
KJB100190701, projekt VaVNázev: Asymptotika, oscilace a kvadratické funkcionály v teorii dynamických rovnic