JUŘICA, Jan, Josef TOMANDL, Eva MCCASKEY HADAŠOVÁ a Lucia ZAHRADNÍKOVÁ. Možnosti fenotypizace CYP2D6, vztah genotypu a fenotypu CYP2D6. Psychiatrie. 2009, roč. 13, Supp.1, s. 15. ISSN 1211-7579.
Originální název Možnosti fenotypizace CYP2D6, vztah genotypu a fenotypu CYP2D6
Název česky Vliv memantinu a jeho kombinace s fluoxetinem na aktivitu CYP2D2 u potkana
Název anglicky Ways of phenotypization of CYP2D6, relationship of CYP2D6 phenotype and genotype
Autoři JUŘICA, Jan, Josef TOMANDL, Eva MCCASKEY HADAŠOVÁ a Lucia ZAHRADNÍKOVÁ.
Vydání Psychiatrie, 2009, 1211-7579.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30104 Pharmacology and pharmacy
Stát vydavatele Česká republika
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky cytochrome P450; memantine; fluoxetine
Štítky CYP2D6, dextromethorphan, psychiatry
Změnil Změnil: doc. PharmDr. Jan Juřica, Ph.D., učo 14537. Změněno: 20. 10. 2009 10:55.
Forma 2D6 cytochromu P450 (CYP2D6) patří u psychiatrických pacientů mezi nejdůležitější biotransformační enzymy léčiv. Mnoho psychoaktivních látek, zejména antidepresiv (např. paroxetin, bupropion) a antipsychotik (např. risperidon, perfenazin), se řadí mezi významné inhibitory CYP2D6. Výsledný metabolický status je do velké míry ovlivněn farmakogenetickým polymorfismem i exogenními faktory. V některých případech je proto stanovení metabolické aktivity přínosem pro klinickou praxi. Metabolickou aktivitu CYP2D6 in vivo je možno zjišťovat v zásadě dvěmi cestami - určením genotypu nebo podáním modelového markeru a stanovením koncentrací mateřské látky a metabolitů v moči nebo plazmě. Na získaných výsledcích je prezentována korelace genotypu a fenotypu po dlouhodobé terapii paroxetinem a na základě tohoto srovnání je možno vytipovat pacienty citlivější k nežádoucím účinkům terapie.
Návaznosti
MSM0021622404, záměrNázev: Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
VytisknoutZobrazeno: 25. 4. 2024 13:12