DUBOVÝ, Petr, Marek DAVID, Ilona KLUSÁKOVÁ a Ivana HRADILOVÁ SVÍŽENSKÁ. Bilateral quantitative changes of laminin-1 in the spinal nerve roots after unilateral sciatic nerve injury. In 9th European Meeting on Glial Cells in Health and Disease. 1st. Bologna (Italy): Medimond S.r.l., 2009, s. 89-92. ISBN 978-88-7587-520-6.
Originální název Bilateral quantitative changes of laminin-1 in the spinal nerve roots after unilateral sciatic nerve injury
Název česky Bilaterální kvantitativní změny lamininu 1 v kořenech spinálního nervu po unilaterálním poškození sciatického nervu
Autoři DUBOVÝ, Petr (203 Česká republika, garant, domácí), Marek DAVID (203 Česká republika, domácí), Ilona KLUSÁKOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Ivana HRADILOVÁ SVÍŽENSKÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání 1st. Bologna (Italy), 9th European Meeting on Glial Cells in Health and Disease, od s. 89-92, 4 s. 2009.
Nakladatel Medimond S.r.l.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Francie
WWW CD sborník index
Kód RIV RIV/00216224:14110/09:00042873
Organizační jednotka Lékařská fakulta
ISBN 978-88-7587-520-6
UT WoS 000292191900017
Klíčová slova česky behaviorální testy; bilaterální reakce kořenů spinálního nervu; dorzální kořen; endoneurium; laminin 1; neuropatická bolest; periferní nervová soustava; unilaterální konstrikce sciatického nervu; ventrální kořen
Klíčová slova anglicky behavioral tests; bilateral reaction of spinal nerve roots; dorsal root; endoneurium; laminin-1; neuropathic pain; peripheral nervous system; unilateral constriction of sciatic nerve; ventral root
Štítky behavioral tests, bilateral reaction of spinal nerve roots, dorsal root, endoneurium, Laminin-1, neuropathic pain, peripheral nervous system, spinal nerve roots, unilateral constriction of sciatic nerve, ventral root
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnil: prof. RNDr. Petr Dubový, CSc., učo 698. Změněno: 17. 2. 2012 08:22.
Changes of laminin-1 (lam-1) were investigated in rat spinal nerve roots after unilateral sciatic nerve ligature. Spinal nerve roots of naive rats displayed lam-1 immunostaining in the basal laminae on outer surface of Schwann cell/axon units with higher brightness in ventral than dorsal roots. Bilateral enhancement of lam-1 immunofluorescence was found in the endoneurium of roots 1 and 3 days after nerve ligature. Compared to rats surviving for 1 or 3 days, apparent bilateral decrease of lam-1 immunofluorescence brightness was observed in both roots 7 days after nerve injury. The lam-1 alterations in ipsi- and contralateral roots were similar, but more distinct in roots of ipsilateral side. The results suggest that quantitative changes of lam-1 are present bilaterally in the endoneurium of spinal nerve roots after unilateral sciatic nerve ligature.
Anotace česky
Změny lamininu 1 (lam-1) byly zkoumány v kořenech spinálních nervů potkanů po unilaterální ligatuře sciatického nervu. U kořenů spinálních nervů naivních potkanů byla pomocí imunofluorescenčního barvení detekována přítomnost lam-1 v bazální lamině na vnějším povrchu jednotlivých axonů se Schwannovými buňkami, přičemž intenzita immunofluorescence ventrálního kořene byla ve srovnání s dorzálním kořenem větší. V endoneuriu kořenů bylo zjištěno bilaterální zvýšení immunofluorescence lam-1 po 1 a 3 dnech od ligatury nervu. Ve srovnání s potkany přežívajícími 1 a 3 dny bylo po 7 dnech od poškození nervu v obou kořenech spinálního nervu pozorováno zjevné bilaterální snížení intenzity immunofluorescence lam-1. I když byly změny lam-1 v ipsi- a kontralaterálních kořenech podobné, zřetelnější byly v kořenech na ipsilaterální straně. Uvedené výsledky naznačují, že po unilaterální ligatuře sciatického nervu se kvantitativní změny lam-1 v endoneuriu kořenů spinálních nervů vyskytují bilaterálně.
Návaznosti
MSM0021622404, záměrNázev: Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
VytisknoutZobrazeno: 25. 4. 2024 18:02