HOFÍREK, Ivo, Hana HLADKÁ, Aleš PRŮCHA, Libor ZDRAŽIL, Josef ROTNÁGL, Stanislav ŠÁRNÍK, Bohuslav VOJTÍŠEK, Lenka VEVERKOVÁ, Zdeněk KŘÍŽ and Ondřej SOCHOR. Kritická ischemie u vaskulitid. In XVII. výroční sjezd české kardiologické společnosti Brno. 2009.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Kritická ischemie u vaskulitid
Authors HOFÍREK, Ivo, Hana HLADKÁ, Aleš PRŮCHA, Libor ZDRAŽIL, Josef ROTNÁGL, Stanislav ŠÁRNÍK, Bohuslav VOJTÍŠEK, Lenka VEVERKOVÁ, Zdeněk KŘÍŽ and Ondřej SOCHOR.
Edition XVII. výroční sjezd české kardiologické společnosti Brno, 2009.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Conference abstract
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Organization unit Faculty of Medicine
Changed by Changed by: doc. MUDr. Lenka Veverková, Ph.D., učo 1681. Changed: 26/2/2011 20:47.
Abstract
Vaskulitídy mohou vést ke vzniku akutní kritické ischemie a jsou závažné rozsahem postižení, mladým věkem pacientů a jejich devastací. Cílem práce je shrnutí 15 letých zkušeností z rozvoje akutní kritické ischemie u vaskulitíd. Výsledky: Kritická ischemie se u vaskulitíd objevuje ve dvou typech: A) subakutně až akutně u pacientů bez dříve známého vaskulitického postižení nebo B) náhlým vznikem na terénu dlouhodobé stabilizované vaskulitídy. Ve většině případů překvapivě, bez zjevných předcházejících příznaků, například klaudikačních bolestí. Projevy a tíže Raynaudova fenomenu nejsou prognózu určujícím faktorem. Kouření tabáku je spolupodílejícím se rizikovým faktorem při rozvoji ischemie na horních končetinách. Obtížnější diagnostika je u pacientů se souběžně probíhající obliterující aterosklerózou, zvláště s její akcelerovanou formou. K volbě terapie je potřebné rychlé a rozsáhlé, ale účelné, vyšetření včetně laboratorních technik. Vedle klasických jsou přínosná vyšetření CIK a komplementu. Falešně negativní výsledky mohou vyplývat z patofyziologie onemocnění a načasování vyšetření. Protože cévní postižení u vaskulitíd je rozsáhlý komplex imunitních, biochemických, koagulačních a moleklárních změn, je nutná komplexní terapie. Klasické endovaskulární metody nebývají zásadními postupy, těmi jsou zastavení patofyziologických pochodů vaskulitídy. To jsou imunosuprese kombinovanou terapií, antiagregace až antikoagulace a další metody, například plasmaferéza. Bez intenzivního řešení základního onemocnění nejsou endovaskulární techniky úspěšné. Závěr: Terapie vaskulitíd a jimi způsobené ischemie na vyžaduje specializovanou a celkovou péči, která musí vyváženě a smysluplně reagovat na základní onemocnění. Protože se však jedná o velmi individualistická onemocnění, jsou odborně podložené a zodpovědné zkušenosti nezbytné k jejich řešení.
PrintDisplayed: 9/5/2024 00:25