PAŘENICA, Jiří, Monika PÁVKOVÁ GOLDBERGOVÁ, Petr KALA, Martin POLOCZEK, Jan MAŇOUSEK, Zdena ČERMÁKOVÁ, Ondřej TOMAN, Daniela TOMČÍKOVÁ a Jindřich ŠPINAR. Matrix metalloproteinase-2 and oxidative stress in patients with STEMI treated by primary PCI. In ESC CONGRESS 2009. 2009.
Originální název Matrix metalloproteinase-2 and oxidative stress in patients with STEMI treated by primary PCI
Autoři PAŘENICA, Jiří, Monika PÁVKOVÁ GOLDBERGOVÁ, Petr KALA, Martin POLOCZEK, Jan MAŇOUSEK, Zdena ČERMÁKOVÁ, Ondřej TOMAN, Daniela TOMČÍKOVÁ a Jindřich ŠPINAR.
Vydání ESC CONGRESS 2009, 2009.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor Genetika a molekulární biologie
Organizační jednotka Lékařská fakulta
UT WoS 000208702604134
Klíčová slova česky MMP2, gen, polymorfismus
Klíčová slova anglicky MMP2, gene, polymorphism, MI
Změnil Změnila: prof. RNDr. Monika Pávková Goldbergová, Ph.D., učo 9447. Změněno: 1. 2. 2010 13:24.
Myocardial infarction (MI) following reparative processes include inflammatory cell infiltration, activation of matrix metalloproteinases (MMPs – family of Zn-dependent endopeptidases), extracellular matrix remodeling and scar formation. The goal of the study was the exploration of MMP-2 serum activity early after MI and its assocition with signs of acute heart failure (AHF), left ventricle systolic dysfunction, with hospital mortality and oxidative stress. Population and methods: A total of 311 patients (75% male, age 62,7 years) with acute MI with ST elevations treated by primary PCI (without AHF – 220 pts, with AHF 91 pts). Echocardiography was done from 3rd day after MI during hospitalization, left ventricular systolic dysfunction was assessed according to ejection fraction (EF) and end-diastolic volume corrected for BSA (EDV/BSA). MMP-2 (value B), Troponin I, BNP, NT-proBNP, malondialdehyd (MDA), TNF-alfa, vitamine A and E, uric acid were eveluated 24 hours after chest pain occurance. MMP-2 (value A) was also evaluated during admission before primary PCI, we count difference of MMP-2 (value A-B) during admission and after 24 hours. Left ventriculography was done and dP/dt/P and LVEDP was measured before primary PCI.
Návaznosti
NR9356, projekt VaVNázev: Komplexní zhodnocení vlivu polymorfismu matrix metalloproteináz-1,2,3,9, tkáńového inhibitoru matrix metaloproteináz-1 a ACE na remodelaci levé komory a střednědobou prognózu po akutním infarktu mykardu s ST elevacemi léčeném primární PCI
Investor: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Komplexní zhodnocení vlivu polymorfismu matrix metalloproteináz-1,2,3,9, tkáńového inhibitoru matrix metaloproteináz-1 a ACE na remodelaci levé komory a střednědobou prognózu po akutním infarktu mykardu s ST elevacemi léčeném primární PCI
VytisknoutZobrazeno: 18. 4. 2024 08:07