a 2009

Nové možnosti využití metody GISH u rostlin

MARKOVÁ, Michaela, Boris VYSKOT and Petr BUREŠ

Basic information

Original name

Nové možnosti využití metody GISH u rostlin

Name (in English)

New possibilities of using the GISH method in plants

Authors

MARKOVÁ, Michaela (203 Czech Republic, guarantor), Boris VYSKOT (203 Czech Republic) and Petr BUREŠ (203 Czech Republic)

Edition

5. Metodické dny, 2009

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Konferenční abstrakt

Field of Study

Genetics and molecular biology

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14310/09:00029967

Organization unit

Faculty of Science

ISSN

Keywords (in Czech)

GISH fylogenetika Silene Eleocharis

Keywords in English

GISH phylogenetics Silene Eleocharis
Změněno: 16/3/2010 15:18, RNDr. Michaela Exlerová, Ph.D.

Abstract

V originále

Metoda genomové in situ hybridizace (GISH) je známou a všeobecně používanou variantou klasické fluorescenční hybridizace (FISH). Na chromozomy je při GISH hybridizována celá genomové DNA (gDNA) a je používána především pro rozlišení rodičovských chromozomů v mezidruhových hybridech či polyploidech a také ke sledování interakce rodičovských genomů. Zde se zaměříme na dvě nové oblasti využití GISH a to pro karyopypování rostlinných chromozomů a pro fylogenetické analýzy rostlinných druhů. Tyto inovace byly otestovány na modelovém rodu Silene L. z čeledi Caryophyllaceae (hvozdíkovité), který představuje jedinečný systém pro studium determinace pohlaví a evoluce pohlavních chromozomů u rostlin. Výzkum nyní pokračuje na rodu Eleocharis R. Br. z čeledi Cyperaceae (šáchorovité), který je z cytogenetického hlediska zajímavý rozmanitostí v počtu a velikosti chromozomů u jednotlivých druhů a především přítomností holocentrických (holokinetických) chromozomů

In English

GISH is a well recognized technique, but its modifications and applications have not been widely used. Here, we show how modifications to the GISH technique can be used as tools to paint plant chromosomes. In addition, we describe novel applications, e.g. how GISH banding could be used for karyotyping plant chromosomes. We further discuss recent phylogenetic applications of GISH that allow a semiquantitative signal analysis and the possibility of comparing and combining this cytogenetic technique with DNA sequence-based phylogenetic trees.

Links

GA206/09/1405, research and development project
Name: Evoluce karyotypu a velikosti genomu v čeledi Cyperaceae
Investor: Czech Science Foundation, Genome size and karyotype evolution in Cyperaceae