Detailed Information on Publication Record
2010
Methods of directed evolution of PA-IIL lectin
MRÁZKOVÁ, Jana, Martina POKORNÁ and Michaela WIMMEROVÁBasic information
Original name
Methods of directed evolution of PA-IIL lectin
Name in Czech
Metody řízené evoluce lektinu PA-IIL
Authors
MRÁZKOVÁ, Jana (203 Czech Republic, belonging to the institution), Martina POKORNÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Michaela WIMMEROVÁ (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)
Edition
XIV. Setkání biochemiků a molekulárních biologů, 2010
Other information
Language
English
Type of outcome
Konferenční abstrakt
Field of Study
10600 1.6 Biological sciences
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
RIV identification code
RIV/00216224:14310/10:00044241
Organization unit
Faculty of Science
ISBN
978-80-210-5164-5
Keywords (in Czech)
řízená evoluce; náhodná mutageneze in vitro; cíleně-náhodná mutageneze;lektin PA-IIL; Pseudomonas aeruginosa
Keywords in English
directed evolution; random mutagenesis in vitro; targeted-random mutagenesis;lectin PA-IIL; Pseudomonas aeruginosa
Změněno: 6/1/2011 18:30, Mgr. Jana Šístková, Ph.D.
V originále
Directed evolution is a powerful tool widely used in protein engineering for producing proteins with altered or improved properties. This approach includes a lot of methods used to create diverse mutant libraries and to screen these libraries. In our work two mutation techniques are being used. The first one is random mutagenesis by error-prone PCR (which introduces nucleotide changes during PCR due to the use of error-prone DNA polymerase and reaction conditions). The second one is targeted-random mutagenesis (which employs mixture of special primers carried random base substitutions on selected site). LecB, the gene coding PA-IIL lectin from bacterium Pseudomonas aeruginosa, was chosen as a target gene to be modified via random mutagenesis. This soluble protein is well-characterized and it is indisputable that it displays an unusually high affinity for monosaccharides widely occurring as terminal residues in cell surface glycoconjugates highly present in cystic fibrosis mucins. The mutagenesis could help us to create a protein with improved specificity and affinity. Currently, methods for high-throughput screening of mutant libraries and their binding properties by surface plasmon resonance have been optimised to find mutants with modified affinity and specificity. The mutated lectins with improved properties could be further used in biotechnology and for bioanalytical purposes.
In Czech
Řízená evoluce je účinný nástroj široce používaný v proteinovém inženýrství k produkci proteinů s pozměněnými anebo vylepšenými vlastnostmi. Tento přístup zahrnuje mnoho metod, které se používají k produkci knihoven mutantů a ke screeningu těchto knihoven. V naší práci jsou používány dvě mutační techniky. První je náhodná mutageneze pomocí error-prone PCR (která zavádí nukleotidové záměny během PCR pomocí DNA polymerasy náchylné k chybám a mutačních reakčních podmínek). Druhá technika je cíleně-náhodná mutageneze (která využívá směsi speciálních primerů nesoucích náhodné záměny bazí na vybraném místě). Gen lecB, který kóduje lektin PA-IIL původem z Pseudomonas aeruginosa byl vybrán jako cílový gen, který bude modifikován náhodnou mutagenezí. Tento rozpustný protein je dobře charakterizován a vykazuje neobvykle vysokou afinitu pro monosacharidy, které se často vyskytují jako terminální residua glykokonjugátů buněčného povrchu v mucinu pacientů s cystickou fibrosou. Mutageneze by nám měla pomoci vytvořit protein s vylepšenou afinitou a specifitou. V současné době jsou optimalizovány metody pro high-throughput screening knihoven mutantů a testování vazebných vlastností mutantů pomocí resonance povrchového plasmonu, aby byli nalezeni mutanti s pozměněnou afinitou a specifitou. Mutované lektiny s vylepšenými vlastnostmi by mohly být v budoucnu využity v biotechnologiích a pro bioanalytické účely.
Links
GA303/09/1168, research and development project |
| ||
GD301/09/H004, research and development project |
| ||
LC06030, research and development project |
| ||
MSM0021622413, plan (intention) |
|