J 2010

Spánek a jeho vliv na rozvoj obezity

PISKÁČKOVÁ, Zlata, Julie BIENERTOVÁ VAŠKŮ, Martin FOREJT, Halina MATĚJOVÁ, Lucie MARTYKÁNOVÁ et. al.

Basic information

Original name

Spánek a jeho vliv na rozvoj obezity

Name in Czech

Spánek a jeho vliv na rozvoj obezity

Name (in English)

Impact of sleep on obesity development

Authors

PISKÁČKOVÁ, Zlata (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Julie BIENERTOVÁ VAŠKŮ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Martin FOREJT (203 Czech Republic, belonging to the institution), Halina MATĚJOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Lucie MARTYKÁNOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Diabetologie, metabolismus, endokrinologie, výživa, Praha, Tigis, 2010, 1211-9326

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

30202 Endocrinology and metabolism

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14110/10:00051401

Organization unit

Faculty of Medicine

Keywords (in Czech)

spánek; obezita; BMI

Keywords in English

sleep; obesity; BMI

Tags

Reviewed
Změněno: 16/4/2012 10:05, Mgr. Michal Petr

Abstract

V originále

Prevalence obezity celosvětové narůstá. Mnoho studií dává tento trend do souvislosti se změnou životního stylu u soudobé moderní společnosti. Vedle stoupajícího energetického příjmu a poklesu energetického výdeje se v posledních letech sleduje jako další možný rizikový faktor přispívající k rozvoji obezity i délka a kvalita spánku. S nespavostí se potýká v závislosti na věku 10 – 20 % populace, přičemž délka spánku se za posledních 50 let zkrátila v průměru o 1,5 - 2 hodiny na noc. Řada epidemiologických studií potvrzuje vztah mezi nedostatečnou délkou spánku a vyšším BMI. Laboratorní studie poukazují na poruchy v metabolismu glukózy a na narušené regulace příjmu potravy (zprostředkované hormony leptinem a ghrelinem) u spánkového deficitu. Zkrácenou dobu spánku tak lze obecně považovat za nový rizikový faktor přispívající k rozvoji obezity.

In English

The prevalence of obesity has been rapidly increasing worldwide. In many studies, this trend has been associated with lifestyle changes of modern society. Along with increased energy intake and reduced energy output, the length and quality of sleep has been investigated as a potential risk factor associated with obesity-related characteristics. Approximately 10-20% of population suffer from sleep disorders and the average length of sleep has been in the last 50 years reduced on average by 1.5-2 hours per night. Numerous epidemiological studies has confirmed the relationship between the insufficient sleep duration and increased BMI. The laboratory studies report impaired glucose metabolism and disturbances in regulation of food intake (mediated with leptin and ghrelin) in sleep disorders. Generally, duration and quality of sleep should therefore be considered a novel risk factor for obesity development.