s 2010

20 Years After: Central and Eastern European Communist Regimes as a Shared Legacy

RIPKA, Vojtěch

Basic information

Original name

20 Years After: Central and Eastern European Communist Regimes as a Shared Legacy

Name in Czech

20 let poté? Režimy střední a východní Evropy jako společné dědictví

Authors

RIPKA, Vojtěch (203 Czech Republic, guarantor)

Edition

Praha, 20 Years After: Central and Eastern European Communist Regimes as a Shared Legacy, 295 pp. 2010

Publisher

Ústav pro studium totalitních režimů

Other information

Language

English

Type of outcome

Editorství tematického sborníku, editorství monotematického čísla odborného časopisu

Field of Study

60101 History

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14230/10:00044439

Organization unit

Faculty of Social Studies

ISBN

978-80-87211-40-3

Keywords (in Czech)

tranzitivní spravedlnost; komunistické režimy; střední a východní Evropa ; komunistické dědictví; transformsace; tranzice

Keywords in English

transitional justice; communist regimes; central and eastern Europe; communist legacy; transition; transformation

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 5/8/2010 18:34, Mgr. Vojtěch Ripka

Abstract

V originále

The conference focused on the legacy of the non-democratic past of Central European countries. Unlike the more common approaches stressing the radical nature of ruptures accompanying the demise of communist regimes in the region, twenty years after the fall, both the scientific community and Central and Eastern European societies are probably ready to accept a more detailed account of prevailing - but also of transformed - social and political practices. The conference was based on an interdisciplinary or multi-disciplinary approach towards the late communist period of the 1980s and its legacy to the present day. It offered uncommon methods and topics to the wider academic community as well as to the interested public. An institutionalized coming to terms with the past, as the key panel of the conference, will be presented through the comparative prism of transitional justice, a field well known in Western social sciences but less known terrain in the East.

In Czech

Konference se zaměří na dědictví nedemokratické minulosti zemí střední a východní Evropy. Od počátku 90. let se reflexe komunismu i tzv. proces vyrovnávání se s komunismem soustředily především na "velké" politické dějiny, diskuse o pádu režimu zdůrazňovala zejména diskontinuitu a soustřeďovala se na vnější znaky politických systémů. Obsah vyrovnání se s komunistickým dědictvím ovšem nespočívá jen v poznání nejtvrdších represivních projevů, ale také ve zkoumání běžnějších každodenních vzorců chování. Ze společenského hlediska byl pád komunismu jistě významným předělem, jenomže sociální praktiky a kulturní vzorce se nemění ze dne na den. Dvacet let od pádu komunistické vlády by česká společnost měla být připravena pohlédnout podrobněji a důkladněji na dědictví, které nám po komunismu zbylo. Pro představení problematiky pozdního komunismu v 80. letech a jeho odkazu pro dnešek volí konference mezioborový přístup. Vědecké komunitě i širší veřejnosti nabídne méně obvyklá témata a metodické postupy. Klíčové téma: institucionální vyrovnávání se s minulostí - bude prezentováno v komparativním pohledu "transitional justice", tedy v oboru, který je na Západě již etablován, avšak ve střední a východní Evropě zatím zůstává mimo hlavní proud.