TRÁVNÍKOVÁ, Dagmar. Žonglování jako prostředek prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže (Juggling as a Means of Prevention of Social-Pathological Features in Children and Youth). In 6. Mezinárodní konference ŠKOLA A ZDRAVÍ 21. 2010. ISBN 978-80-210-5262-8.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Žonglování jako prostředek prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže
Name in Czech Žonglování jako prostředek prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže
Name (in English) Juggling as a Means of Prevention of Social-Pathological Features in Children and Youth
Authors TRÁVNÍKOVÁ, Dagmar (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition 6. Mezinárodní konference ŠKOLA A ZDRAVÍ 21, 2010.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Conference abstract
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14510/10:00067204
Organization unit Faculty of Sports Studies
ISBN 978-80-210-5262-8
Keywords (in Czech) žonglování; sociální dovednosti; sociálně patologické chování; děti; mládež
Keywords in English juggling; social skills; social-pathological features; children; youth
Tags rivok
Tags International impact
Changed by Changed by: Mgr. Eva Špillingová, učo 110713. Changed: 9/4/2014 19:09.
Abstract
Příspěvek představuje žonglování jako jednu z forem prevence sociálně patologického chování u dětí a mládeže. Žonglování je kreativní pohybovou aktivitou, spadající do oboru psychomotoriky, která nespočívá pouze v nácviku a drilu techniky, ale umožňuje též rozvoj nových pohybových zkušeností a dovedností. U specifických skupin můžeme žonglérskou průpravou sledovat různé cíle – z oblasti sociální, zdravotní či psychiky jedince. Na základě výzkumu u jedinců se symptomy specifických poruch chování a poruch chování (Trávníková, 2008) můžeme žonglování doporučit jako vhodný nástroj při při hledání cest k problémovým jedincům a jejich kontaktů, komunikace a skupinové interakce. Žonglování může působit jako relaxační prostředek, je zdrojem motivace a snahy vyniknout mezi ostatními a podporuje zdravou soutěživost v kolektivu. Sólové žonglování je vhodné kombinovat se skupinovým, abychom rozvíjeli i smysl pro spolupráci ve skupině. V neposlední řadě podporuje žonglování snahu prezentovat nově nabyté dovednosti a tím pozitivně stimuluje sebevědomí a sebepojetí jedinců, kteří jinak bývají pro své projevy chování označováni jako problémoví či nevzdělatelní jedinci.
Abstract (in English)
The paper presents juggling as a means of prevention of social-pathological behaviour in children and youth. Juggling is a creative physical activity from the field of psychomotricity which focuses not only on drill of the juggling technique, but it also enables us to develop new motor experiences and skills. By means of juggling we may follow various goals in specific groups – from the social, health or psychological areas. On the basis of the research in pupils with symptoms of specific learning disorders and behaviour disorders (Trávníková, 2008) we may recommend juggling as a suitable means in searching paths towards problematic pupils and their contacts, communication and group interaction. Juggling may be used as a relaxation means, it is a source of motivation and efforts to become unique withing a group. It also supports a healthy competitiveness in a collective. It is recommendable to combine solo juggling with group juggling in order to develop the sense of cooperation in a collective. Last but not least juggling supports the need of presentation of newly acquired skills in front of an audience, which is a positive stimulus of self-esteem and self-confidence in pupils who are often considered problematic and uneducatable because of their specific behaviour.
PrintDisplayed: 21/5/2024 22:22