NAJVAR, Petr and Světlana HANUŠOVÁ. Fenomén času v učení se cizím jazykům (Time in Learning Foreign Languages). Studia paedagogica. Brno: Masarykova univerzita, 2010, vol. 15, No 1, p. 65-83. ISSN 1803-7437.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Fenomén času v učení se cizím jazykům
Name (in English) Time in Learning Foreign Languages
Authors NAJVAR, Petr (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Světlana HANUŠOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Studia paedagogica, Brno, Masarykova univerzita, 2010, 1803-7437.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14410/10:00044806
Organization unit Faculty of Education
Keywords (in Czech) výuka angličtiny; raná výuka cizích jazyků; primární škola
Keywords in English teaching English as a foreign language; early foreign language instruction; primary school
Tags age factor, English instruction, language acquisition
Tags Reviewed
Changed by Changed by: doc. Mgr. Světlana Hanušová, Ph.D., učo 33747. Changed: 13/9/2014 07:15.
Abstract
Argumenty pro ranou výuku cizích jazyků se často opírají o fenomén času. Výsledky některých výzkumů naznačují, že v lidském životě existuje časové okno, ve kterém je nutné či vhodné začít se učit cizí jazyky, a že po jeho uzavření se možnost naučit se velmi dobře cizímu jazyku omezuje. V pozadí jiných názorů stojí dojem, že dospělí na učení se cizím jazykům nemají dostatek času, a proto je vhodné učit se cizí jazyky v době, kdy mají děti času nazbyt. Důsledkem těchto pohledů je názor, že čím více času člověk v životě strávil učením se cizímu jazyku, tím lépe tento cizí jazyk umí; jinými slovy, čím dříve se cizí jazyk začne učit, tím lépe jej v určitém čase v životě bude umět. Empirický výzkum však ukazuje, že problém, jenž leží v pozadí tohoto vztahu, je komplexnější, a že je třeba přihlédnout k povaze procesů osvojování a učení, k prostředí, k cílům a motivaci, a dalším faktorům.
Abstract (in English)
Time is often seen as an important factor in teaching English as a foreign language. In lay discussions the starting age is too often pinpointed as the decisive factor. Some classic experiments show that there might be a time window after the closure of which it is well-nigh impossible to acquire a language. Some other arguments include the fact that adults cannot dedicate much time to learning a language and therefore the free time that some children have too much of might be used. These arguments implicitly build on an assumption that the more time one spends learning a language, the better user of the language one is. However, empirical research shows that the issues behind language learning are more complex than that and that it is essential to take into account many other factors like the nature of the processes of learning and acquisition, the environment in which learning takes place, and the motivation.
Links
LC06046, research and development projectName: Centrum základního výzkumu školního vzdělávání (Acronym: RECES)
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR, Research Centre on Schooling
PrintDisplayed: 26/4/2024 16:06