PLASOVÁ, Blanka. Zaměstnavatelé jako aktéři řešení rizika nerovnováhy mezi pracovním a rodinným životem (Employers as Actors of Reconciliation of Work and). In Winkler, J.; Klimplová, L. (eds.): Nová sociální rizika na trhu práce a potřeby reformy české veřejné politiky. 1st ed. Brno: Masarykova univerzita, 2010, p. 29-51, 14 pp. MOPO. ISBN 978-80-210-5352-6.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Zaměstnavatelé jako aktéři řešení rizika nerovnováhy mezi pracovním a rodinným životem
Name (in English) Employers as Actors of Reconciliation of Work and
Authors PLASOVÁ, Blanka (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition 1. vyd. Brno, Winkler, J.; Klimplová, L. (eds.): Nová sociální rizika na trhu práce a potřeby reformy české veřejné politiky. p. 29-51, 14 pp. MOPO, 2010.
Publisher Masarykova univerzita
Other information
Original language Czech
Type of outcome Chapter(s) of a specialized book
Field of Study 50600 5.6 Political science
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/00216224:14230/10:00045663
Organization unit Faculty of Social Studies
ISBN 978-80-210-5352-6
Keywords (in Czech) zaměstnavatelé; nerovnováha mezi prací a rodinou; opatření harmonizace práce a rodiny
Keywords in English employers; imbalance between work and family; family-friendly measures
Changed by Changed by: Mgr. Blanka Plasová, Ph.D., učo 78922. Changed: 13/3/2013 13:37.
Abstract
Cílem článku je prozkoumat, jak vybraní zaměstnavatelé v sektoru IT a strojírenství vnímají problém nerovnováhy mezi pracovním a rodinným v každodenním životě a jak tito zaměstnavatelé zachází s opatřeními, která mají potenciál řešit nebo alespoň zmínit konflikty mezi pracovními povinnostmi a rodinným životem. Analýza se proto zaměřuje na to, jak, za jakých podmínek a v jakém kontextu zaměstnavatelé využívají a realizují flexibilní režimy práce, zařízení péče o děti a jak zvládají rodičovské dovolené. Rozdíly mezi zmíněnými dvěma sektory nebyly příliš signifikantní, s výjimkou flexibilních pracovních režimů, které byly využívány více v IT sektoru. Lze dospět k závěru, že postoj zaměstnavatelů k opatřením harmonizace práce a rodiny je založen na individuální dohodě s každým potenciálním uživatelem těchto opatření. Tato dohoda je dále spoluurčena individuální zkušeností zaměstnavatele s konkrétním zaměstnancem (potenciálním uživatelem), ale zároveň i zkušeností s tím kterým konkrétním opatřením. Strategie zaměstnavatelů je také často založena na principu 'něco za něco'.
Abstract (in English)
The aim of the article is to explore how selected employers in the IT and engineering sectors perceive the problem of imbalance between work and family in everyday life and how employers deal with measures which have a potential to solve or at least to minimize the conflicts between work and family life. The analysis therefore focuses on how, under what conditions and in what context employers use and implement flexible working patterns, childcare facilities and parental leaves. Differences between the two sectors were not strongly significant with the exception of flexible working patterns which were used more in the IT sector. It can be concluded that attitude of employers to work-family reconciliation measures is based on individual agreement with each potential user of such measures. This agreement is further determined by employer's individual experience with a specific employee (potential user) as well as their experience with a specific measure. Within this agreement, certain degree of employers' "tit for tat" strategy can be identified.
Links
2D06009, research and development projectName: Nová sociální rizika trhu práce a potřeby reformy jeho politické regulace po vstupu ČR do EU. Monitoring a vyhodnocení potřeb. (Acronym: NPVII23001)
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR, New Social Risks of Czech Labour Market and the Needs of its Political Regulation Reform after the EU Admission
PrintDisplayed: 27/4/2024 15:20