HLINĚNÝ, Petr. 21 years of Negami's planar cover conjecture. In Workshop on Graph Covers (ATCAGC 2009), Finse, Norsko. 2009.
Originální název 21 years of Negami's planar cover conjecture
Název česky 21 let Negamiho hypotézy planárních pokrytí
Autoři HLINĚNÝ, Petr.
Vydání Workshop on Graph Covers (ATCAGC 2009), Finse, Norsko, 2009.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Vyžádané přednášky
Obor 10101 Pure mathematics
Stát vydavatele Norsko
Organizační jednotka Fakulta informatiky
Klíčová slova anglicky planar covers; projective embedding
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnil: prof. RNDr. Petr Hliněný, Ph.D., učo 168881. Změněno: 16. 12. 2010 20:28.
In 1988, Seiya Negami published a conjecture stating that a graph $G$ has a finite planar cover (i.e.~a homomorphism from some planar graph onto $G$ which maps the vertex neighbourhoods bijectively) if and only if $G$ embeds in the projective plane. Though the "if" direction is easy, and some supporting weaker statements have been shown by him, the conjecture is still open, after more than 20 years of intensive investigation. We review the (quite significant) progress made so far in solving Negami's conjecture, and propose possible promising directions of future research.
Anotace česky
Ve článku shrnujeme všechny doposud dosažené výsledky při řešení hypotézy planárních pokrytí, kterou zformuloval Negami v roce 1988.
Návaznosti
GA201/08/0308, projekt VaVNázev: Využití strukturálních a "šířkových" parametrů v kombinatorice a algoritmické složitosti
Investor: Grantová agentura ČR, Využití strukturálních a šířkových parametrů v kombinatorice a algoritmické složitosti
MSM0021622419, záměrNázev: Vysoce paralelní a distribuované výpočetní systémy