J 2010

Folikulární lymfom a význam nádorového mikroprostředí.

JANÍKOVÁ, Andrea, Jozef MICHALKA, Boris TICHÝ, Pavel FABIAN, Jana ŠUPÍKOVÁ et. al.

Basic information

Original name

Folikulární lymfom a význam nádorového mikroprostředí.

Name (in English)

Follicular lymphoma and the significance of its tumour microenvironment.

Authors

JANÍKOVÁ, Andrea (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Jozef MICHALKA (703 Slovakia, belonging to the institution), Boris TICHÝ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Pavel FABIAN (203 Czech Republic, belonging to the institution), Jana ŠUPÍKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Jiří MAYER (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Transfuze a Hematologie dnes, Parha, Česká lékařská společnost J.E. Purkyně, 2010, 1213-5763

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

30200 3.2 Clinical medicine

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14110/10:00046196

Organization unit

Faculty of Medicine

Keywords (in Czech)

Folikálární lymfom; t(14;18); nádorové mikro prostředí; FOXP3; folikulární dendritické buňky; s lymfomem asociované makrofágy

Keywords in English

follicular lymphoma; t(14;18); tumor microenvironment; FOXP3; follicular dendritic cells; lymphoma associated macrophages
Změněno: 3/1/2011 10:09, Bc. Kateřina Kolesová

Abstract

V originále

Folikulární lymfom (FL) je indolentní B lymfoproliferace charakterizovaná pomalým růstem a rekurentním průběhem. Navzdory histologické uniformitě se klinicky jedná o značně heterogenní onemocnění. Celkový medián přežití se pohybuje kolem 18 let, přesto 10 až 15 % pacientů umírá v důsledku progrese FL do 2 až 3 let. Pro FL jsou také příznačné spontánní regrese, což předpokládá imunologickou interakci nádorových buněk s ostatními elementy imunitního systému. Význam nádorového mikroprostředí jako určujícího faktoru chování FL podporují výsledky studií genové exprese a analýzy imunofenotypu ne nádorových buněk. Předkládaný přehled sumarizuje současné poznatky o jednotlivých hráčích nádorového mikroprostředí FL jako jsou folikulární dendritické buňky (FDC), T-regulační (FOXP3+) a T cytotoxické lymfocyty (CD8+), s lymfocyty asociované makrofágy (LAM), NK buňky (CD57+) apod. Vliv nádorového mikroprostředí na chování FL se dnes jeví jako nezpochybnitelný, avšak interpretace výsledků je často nejednotná a rozporuplná. Tyto rozdíly pravděpodobně pramení z různé koncepce jednotlivých studií, ale jsou dány i rozdílnou citlivostí jednotlivých komponent nádorového mikroprostředí k různým typům léčby. Poznání elementů nádorového mikroprostředí, jejich vzájemných vztahů a interakce s nádorovými buňkami by mohlo vést ke stanovení přesnější individuální prognózy pacienta ale také k cílené léčbě šité na míru.

In English

Follicular lymphoma (FL) is an indolent B mphoproliferative disease characterized by slow growth and recurrent course. Despite of histological homogeneity, clinically, it is quite heterogeneous disease. Median of survival is about 18 years, but 10 to 15% of patients die during 2 to 3 years from the time of diagnosis due to progression of the disease. Spontaneous regressions appear typically in FL and suggest immunological interaction with tumor cells. The importance of the tumor microenvironment as the determining factor of the lymphomas biology is supported by the results of several gene expression and immunophenotyping studies. This review summarizes recent knowledge about the players of the tumor microenvironment in FL such as follicular dendritic cells (FDC), FOXP3+ T regulatory cells (T regs), CD8+ cytotoxic T cells, lymphoma associated macrophages (LAMs), CD57+ NK cells, etc. The influence of the tumor microenvironment on biology of follicular lymphoma seems to be clear but the results are often controversial. These discrepancies could be partially caused by diverse design of studies, but especially a different sensibility of each microenvironment subpopulation to the various therapeutic regimens is of value. Understanding the microenvironment elements, their relationship and cross talk with tumor cells could help to establish precise individual prognosis but also to select a targeted therapeutic strategy.