SLEPIČKOVÁ, Lenka. Genderová perspektiva v inkluzivním vzdělávání. In Bartoňová, M., Vítková, M. et al. Vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami IV. 1. vydání. Brno: Paido Brno, 2010, s. 73-81. ISBN 978-80-7315-201-7.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Genderová perspektiva v inkluzivním vzdělávání
Název česky Genderová perspektiva v inkluzivním vzdělávání
Název anglicky Gender Perspective in Inclusive Education
Autoři SLEPIČKOVÁ, Lenka (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 1. vydání. Brno, Bartoňová, M., Vítková, M. et al. Vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami IV. od s. 73-81, 9 s. 2010.
Nakladatel Paido Brno
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14410/10:00046214
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
ISBN 978-80-7315-201-7
Klíčová slova česky gender; inkluzivní vzdělávání; politiky inkluzivního vzdělávání
Klíčová slova anglicky gender; inclusive education; inclusive education policy
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Lenka Slepičková, Ph.D., učo 42916. Změněno: 13. 1. 2011 19:20.
Anotace
Genderové rozdíly ve vztahu ke standardnímu vzdělávacímu procesu jsou studovány řadu let, a to v zahraničí i českém prostředí. Dá se předpokládat, že podobné rozdíly se promítají také do procesu edukace mentálně a fyzicky handicapovaných. Oficiální dokumenty věnující se inkluzi postižených (nejnověji například Manuál pro gender mainstreaming politik sociálního začleňování a sociální ochrany Evropské komise nebo Úmluva o právech osob se zdravotním postižením) zmiňují postižené muže a ženy jako zvláštní kategorie, vyžadující jiné přístupy - zejména ve vztahu k nutnosti vyšší ochrany postižených žen. Ve výzkumné praxi je však spojitost mezi genderem a tendencí k inkluzivnímu vzdělávání nedotčeným tématem. Následující přehledová stať shrnuje hlavní koncepty studované v souvislosti s genderovými rozdíly ve vzdělávacím procesu a diskutuje jejich aplikovatelnost pro studium inkluzivního vzdělávání.
Anotace anglicky
Gender differences in relation to mainstream educational processes have been studied for many years both abroad and in the Czech Republic. We can presume that similar differences could be present in the process of education of students with special education needs. Official documents focusing on inclusion of individuals with disabilities (i. e. Manual for Gender Mainstreaming, Social Inclusion and Social Protection Policies or Convention on the Rights of Persons with Disabilities) refer to men and women with disabilities as specific categories that need different provisions - specifically in relations to the necesssity of stronger protection of woman with disabilities. The relation between gender and tendency to inclusive education is, however, an untouched theme in the research practice. The following summative article focuses on main concepts that are being studied in connection with gender differences in the educational process and discuses their applicabilitiy in the study of inclusive education.
Návaznosti
MSM0021622443, záměrNázev: Speciální potřeby žáků v kontextu Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Speciální potřeby žáků v kontextu Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání
VytisknoutZobrazeno: 31. 8. 2024 11:25