KOLEJKA, Jaromír. Inspirace pro geografické vzdělávání (z regionální konference Mezinárodní geografické unie IGU v roce 2010) (Inspiration for education in geography (as seen at the IGU 2010 Regional conference)). Biologie/chemie/zeměpis - časopis pro výuku na základních a středních školách. Česká republika, Praha: Státní pedagogické nakladatelství Praha., 2011, vol. 20, No 1, p. 44-45. ISSN 1210-3349.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Inspirace pro geografické vzdělávání (z regionální konference Mezinárodní geografické unie IGU v roce 2010)
Name in Czech Inspirace pro geografické vzdělávání (z regionální konference Mezinárodní geografické unie IGU v roce 2010)
Name (in English) Inspiration for education in geography (as seen at the IGU 2010 Regional conference)
Authors KOLEJKA, Jaromír (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Biologie/chemie/zeměpis - časopis pro výuku na základních a středních školách. Česká republika, Praha, Státní pedagogické nakladatelství Praha. 2011, 1210-3349.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study Earth magnetism, geodesy, geography
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14410/11:00051762
Organization unit Faculty of Education
Keywords (in Czech) prostorové myšlení; místní krajina; rizika; multikulturnost; cestování
Keywords in English spatial thinking; local landscape; risks; multiculturality; travelling
Tags education in geography, risk assessment, spatial thinking
Changed by Changed by: prof. RNDr. Jaromír Kolejka, CSc., učo 1107. Changed: 4/4/2012 16:47.
Abstract
Odborníci z mnoha zemí světa spatřují priority geografického vzdělávání především v podpoře prostorového myšlení (spatial thinking), čímž je rozumí schopnost nalezení a porozumění prostorovým = územním souvislostem mezi jevy a procesy na všech úrovních od globální po místní krajinu. Mezi doporučované podpůrné výukové nástroje se řadí zejména digitální multimediální pomůcky, jednodušší řešení v GIS ale také práce s GPS. Je patrný přechod od pasivní k aktivní výuce. V ní je zapotřebí: 1. Všestranná podpora prostorového myšlení cestou her, testů, klasické i multimediální výuky. 2. Poznání a pochopení místní krajiny (městské i venkovské) s ohledem na snazší a bezpečnější existenci v něm. 3. Demonstrování přírodních a humánních rizik v místě bydliště či přechodného pobytu, pochopení souvislostí jejich vzniku (nikoliv pouze jak jev vzniká, ale zejména kde vzniká, což je zanedbáváno) a nástin rámcových možností jejich odhadu. 4. Prezentovat současný svět jako multikulturní, což starší generace v ČR nezažila.
Abstract (in English)
Odborníci z mnoha zemí světa spatřují priority geografického vzdělávání především v podpoře prostorového myšlení (spatial thinking), čímž je rozumí schopnost nalezení a porozumění prostorovým = územním souvislostem mezi jevy a procesy na všech úrovních od globální po místní krajinu. Mezi doporučované podpůrné výukové nástroje se řadí zejména digitální multimediální pomůcky, jednodušší řešení v GIS ale také práce s GPS. Je patrný přechod od pasivní k aktivní výuce. V ní je zapotřebí: 1. Všestranná podpora prostorového myšlení cestou her, testů, klasické i multimediální výuky. 2. Poznání a pochopení místní krajiny (městské i venkovské) s ohledem na snazší a bezpečnější existenci v něm. 3. Demonstrování přírodní ch a humánních rizik v místě bydliště či přechodného pobytu, pochopení souvislostí jejich vzniku (nikoliv pouze jak jev vzniká, ale zejména kde vzniká, což je zanedbáváno) a nástin rámcových možností jejich odhadu. 4. Prezentovat současný svět jako multikulturní, což starší generace v ČR nezažila.
Links
MSM0021622418, plan (intention)Name: DYNAMICKÁ GEOVIZUALIZACE V KRIZOVÉM MANAGEMENTU
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR, Dynamic Geovisualisation in Crises Management
PrintDisplayed: 24/8/2024 18:20