SLEPIČKOVÁ, Lenka. Sociální exkluze, sociální inkluze a vzdělávání (Social Exclusion, Social Inclusion and Education). In Bartoňová, M., Vítková, M. et al. Inkluzivní vzdělávání v podmínkách současné české školy Inclusive Education in Current Czech School. 1st ed. Brno: Masarykova univerzita, 2010, p. 33-42. ISBN 978-80-210-5383-0.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Sociální exkluze, sociální inkluze a vzdělávání
Name (in English) Social Exclusion, Social Inclusion and Education
Authors SLEPIČKOVÁ, Lenka.
Edition 1. vyd. Brno, Bartoňová, M., Vítková, M. et al. Inkluzivní vzdělávání v podmínkách současné české školy Inclusive Education in Current Czech School, p. 33-42, 10 pp. 2010.
Publisher Masarykova univerzita
Other information
Original language Czech
Type of outcome Chapter(s) of a specialized book
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Education
ISBN 978-80-210-5383-0
Keywords (in Czech) sociální exkluze; sociální inkluze; inkluzivní vzdělávání
Keywords in English Social Exclusion; Social Inclusion; Inclusive Education
Changed by Changed by: Mgr. Lenka Slepičková, Ph.D., učo 42916. Changed: 4/2/2011 12:58.
Abstract
Koncepty sociální inkluze a exkluze se v posledních letech staly klíčovými pojmy (především) evropské sociální politiky, stejně jako politik jednotlivých členských států. Ve společenských vědách nejsou žádnou novinkou, odkazují-li však k realitě současných západních společností, nabývají nových významů. Následující text chce poukázat na způsoby, jakými jsou koncepty sociální inkluze a exkluze popisovány, používány a zvýznamňovány nejen v politickém diskurzu, ale i v akademické sféře. Definuje také nejčastější rámce, v nichž se tyto koncepty používají a souvislosti exkluzivních a inkluzivních mechanismů se vzděláním a trhem práce. Do uvedeného kontextu je pak zasazeno inkluzivní vzdělávání, které je v politikách inkluze často zmiňováno a které za určitých podmínek může fungovat jako mocný nástroj v boji proti sociálnímu vyloučení.
Abstract (in English)
Concepts of social inclusion have recently, in the past few years, become key notions (especially) in European social politics and politics of individual member countries. They are well known in social sciences and if referring to reality of contemporary western societies, they obtain new significance. The following paper intends to focus on patterns which describe, use or give meaning to concepts of social inclusion and exclusion, both in political discourse and academia. It defines the most common frames in which these concept are used and also the connections of exclusion and inclusion mechanisms with education and labor market. Inclusive education is then set into the given context, because it is often referred to in the politics of inclusion, and if given the specific circumstances, it can act as a strong tool in fighting social exclusion.
PrintDisplayed: 5/5/2024 01:44