AMBROŽOVÁ, Kateřina, Terezie MANDÁKOVÁ, Petr BUREŠ, Pavel NEUMANN, Ilia J. LEITCH, Andrea KOBLÍŽKOVÁ, Jiří MACAS a Martin LYSÁK. Diverse retrotransposon families and an AT-rich satellite DNA revealed in giant genomes of Fritillaria lilies. Annals of Botany. Oxford: Oxford University Press, roč. 107, č. 2, s. 255-268. ISSN 0305-7364. doi:10.1093/aob/mcq235. 2011.
Originální název Diverse retrotransposon families and an AT-rich satellite DNA revealed in giant genomes of Fritillaria lilies
Název česky Různé rodiny transpozonů a AT bohaté satelitní repetice zjištěny v obřích genome rodu Fritillaria
Autoři AMBROŽOVÁ, Kateřina (203 Česká republika, garant, domácí), Terezie MANDÁKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Petr BUREŠ (203 Česká republika, domácí), Pavel NEUMANN (203 Česká republika), Ilia J. LEITCH (826 Velká Británie a Severní Irsko), Andrea KOBLÍŽKOVÁ (203 Česká republika), Jiří MACAS (203 Česká republika) a Martin LYSÁK (203 Česká republika, domácí).
Vydání Annals of Botany, Oxford, Oxford University Press, 2011, 0305-7364.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Velká Británie a Severní Irsko
WWW URL
Impakt faktor Impact factor: 4.030
Kód RIV RIV/00216224:14740/11:00049704
Organizační jednotka Středoevropský technologický institut
Doi http://dx.doi.org/10.1093/aob/mcq235
UT WoS 000286672500007
Klíčová slova česky Liliaceae; repetitivní DNA; transposibilní elementy; retrotranspozony; heterochromatin; satellitní repetice; chromosomy; variabilita velikosti genomu
Klíčová slova anglicky Liliaceae; repetitive DNA; transposable elements; retrotransposon; heterochromatin; satellite repeats; chromosomes; genome size variation
Štítky ok, rivok
Změnil Změnila: Mgr. Eva Doležalová, učo 74354. Změněno: 20. 4. 2012 13:38.
Repeats corresponding to 6.7 and 4.7% of the F. affinis and F. imperialis genome, respectively, were identified. Chromoviruses and the Tat lineage of Ty3/gypsy group long terminal repeat retrotransposons were identified as the predominant components of the highly repeated fractions in the F. affinis and F. imperialis genomes, respectively. In addition, a heterogeneous, extremely AT-rich satellite repeat was isolated from F. affinis. The FriSAT1 repeat localized in heterochromatic bands makes up approx. 26% of the F. affinis genome and substantial genomic fractions in several other Liliorhiza species. However, no evidence of a relationship between heterochromatin content and genome size variation was observed. Also, this study was unable to reveal any predominant repeats which tracked the increasing/decreasing trends of genome size evolution in Fritillaria. Instead, the giant Fritillaria genomes seem to be composed of many diversified families of transposable elements.
Anotace česky
Byl identifikován podíl repetic pokrývající 6,7 resp. 4,7% v rámci obřích genomů Fritillaria affinis resp. F. imperialis. Převládající frakcí LTR retrotranspozonů byly přitom Chromoviry a Tat podrodina v rámci Ty3/gypsy. Kromě toho, heterogenní, mimořádně AT bohaté repetice byly izolovány z genomů F. affinis a několika jiných druhů Liliorhiza. Nicméně žádný vztah mezi obsahem heterochromatinu a velikostí genomu variace byla prokázán. Oproti předpokladu, že za obří genomy v rámci genomů druhů rodu Fritillaria je zodpovědný jeden typ transpozonů se zdá být pravděpodobnější, že za tento nárůst je zodpovědné velké množství různých rodin. Předpokládáme proto, že za genomovou obezitu je zodpovědné selhání mechanizmů odstraňování transpozonů, které jinak balancuje jejich amplifikaci.
Návaznosti
GA521/07/0284, projekt VaVNázev: Molekulární a cytogenetická analýza gigantických genomů rodu Fritillaria (Liliaceae)
Investor: Grantová agentura ČR, Molekulární a cytogenetická analýza gigantických genomů rodu Fritillaria (Liliaceae)
LC06073, projekt VaVNázev: Centrum pro výzkum biodiverzity