V originále
Avtor nastojaščej statji staraetsja proanalizirovat tri osobye temy, otnosjaščiesja k problematike, vyražennoj v nazvanii, t. e. specifiky areala Centralnoj Evropy, ego struktury i osobye svjazi, imenno s vostočnoj Evropoj, glavnym obrazom s Possiej, i, v osobennosti, češskoe vosprijatie russkogo kulturnogo i literaturnogo fenomena na koncepcii T. G. Masarika v ego Rossii i Evrope i, v konečnom sčete, na primere brnenskoj docentury i professury Romana Jakobsona i tak nazyvaemych otdelnych golosov, vosprinjatych kak svoego roda stolknovenie etich dvuch kulturních prostranstv.
In Czech
Autor přítomné stati se snaží analyzovat tři osobitá témata, která mají vztah k problematice vyjádřené v názvu, tj. k specifiku areálu střední Evropy, jeho struktuře a zvláštním vztahům, hlavně s východní Evropou, především Ruskem a zvláště k české recepci ruského kulturního a literárního fenoménu na koncepci T. G. Masaryka v jeho Rusku a Evropě, a nakonec, na příkladu brněnské docentury a profesury Romana Jakobsona a takzvaných vot separat, přijímaných jako svého druhu střet dvou kulturních prostorů.
In English
The author of the present article tries to analyze the three specific subjects concerning the problems expressed in the title, i. e. the specific features of the Central-European area, its structure and specific relations, especially with East Europe, mainly with Russia and, above all, the Czech reception of Russias cultural and literary phenomenon on Masaryks conception in Russia and Europe and, finally, on the example of the Brno habilitation and professorial chair of Roman Jakobson and the so-called vota separata understood as a sort of the clash of the two cultural spaces.