C 2010

Budování monarchie českých Přemyslovců. Postřehy a úvahy

JAN, Libor

Basic information

Original name

Budování monarchie českých Přemyslovců. Postřehy a úvahy

Name (in English)

Building the monarchy of the Czech Přemyslids. Observations and reflections

Authors

JAN, Libor (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)

Edition

1. vyd. Brno, Proměna středovýchodní Evropy raného a vrcholného středověku, p. 117-136, 20 pp. Země a kultura ve střední Evropě, sv. 14, 2010

Publisher

Matice moravská pro Výzkumné středisko pro dějiny střední Evropy: prameny, země, kultura

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Field of Study

60101 History

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14210/10:00047696

Organization unit

Faculty of Arts

ISBN

978-80-86488-69-1

Keywords (in Czech)

Raný středověk; české země; Přemyslovci

Keywords in English

Early Middle Ages; Czech lands; Přemyslids

Tags

Změněno: 12/4/2011 09:59, Mgr. Hana Ambrožová

Abstract

V originále

Autor prověřuje důvody, které vedly historiky Dušana Třeštíka a Josefa Žemličku k vytvoření teze o středoevropském modelu, který údajně panoval v českých zemích, Polsku a Uhrách a byl založen na předpokládaném ústrojí úřednického státu, který měl fungovat ve francké říši za posledních Karlovců. Prostředníkem tohoto centralistického vládního modelu měla být tzv. Velká Morava. „Středoevropský model“ se všemi svými atributy byl silně závislý na době svého vzniku (60.-80. léta 20. století), na tehdy panující komunistické ideologii, na druhé straně ovšem zase vycházel vstříc českým nacionalistickým představám o státu, který stvořili a vybudovali čeští Přemyslovci. Podle kritického pohledu se ale raná přemyslovská monarchie příliš od jiných útvarů v západní a střední Evropě nelišila, byla do jisté míry závislá na zahraničních vzorech, patrně i karlovských (bavorských), více pravděpodobně saských, měla ale také svá specifika, podobně jako Polsko či Uhry.

In English

This work studies the reasons that lead the historians Dušan Třeštík and Josef Žemlička to develop the thesis a central European model, which allegedly predominated in the Czech lands, Poland and Hungary based on the state bureaucracy that was thought to exit in the Frankish empire at the time of the last Carolingians. This model of centralised government is supposed to have been transmitted through the state known as Great Moravia. The „Central European model“ with all its attributes was strongly influenced by the era which it was developed (the 1960s to the 1980s) and the dominant communist ideology og those times and was also intended to accomodate the nacionalisti Czech koncept of the state shaped and bulit by the Czech Přemyslids. From a critical point of view, howewer, the early Přemyslid monarchy was not very different from other states in western and central Europe; to some extent it was dependent on foreign models, including perhaps Carolingian (Bavarian) but more libely Saxon precendents.

Links

MSM0021622426, plan (intention)
Name: Výzkumné středisko pro dějiny střední Evropy: prameny, země, kultura
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR