HRDLIČKOVÁ, Barbara, Lydie IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ, Filip MAREK, Jiří DOLINA a Zdeněk KALA. Haplotypes of the IL-1 Gene Cluster are Associated With Gastroesophageal Reflux Disease and Barrett’s Esophagusin the Czech Population. ISSN 0192-0790. 2011.
Originální název Haplotypes of the IL-1 Gene Cluster are Associated With Gastroesophageal Reflux Disease and Barrett’s Esophagusin the Czech Population
Název česky Haplotypy v IL-1 genovém klastru jsou asociovány s gastroezofageální refluxní nemocí jícnu a Barretovým jícnem v české populaci
Autoři HRDLIČKOVÁ, Barbara (203 Česká republika, domácí), Lydie IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ (203 Česká republika, garant, domácí), Filip MAREK (203 Česká republika, domácí), Jiří DOLINA (203 Česká republika, domácí) a Zdeněk KALA (203 Česká republika, domácí).
Vydání 2011.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele Spojené státy
Impakt faktor Impact factor: 3.159
Kód RIV RIV/00216224:14110/11:00059002
Organizační jednotka Lékařská fakulta
UT WoS 000286309600028
Klíčová slova česky GERD; interleukin-1; polymorfizm; gen; Barretův jícen
Klíčová slova anglicky GERD; interleukin-1; polymorphism; gene; Barretts esophagus
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnil: Mgr. Michal Petr, učo 65024. Změněno: 5. 10. 2012 11:24.
Gastroesophageal reflux (GERD) is a major public health problem in the Western world that can lead to a number of complications, such as reflux esophagitis (RE), Barrett’s esophagus (BE), and adenocarcinoma. It has been postulated that a strong pro-inflammatory host response predisposes to disease. Although no significant role of single IL-1 variants in reflux disease was found, our results indicate that IL-1 haplotypes may be associated with susceptibility to GERD and Barrett’s esophagus.
Anotace česky
Gastroezofageální reflux (GERD) patří k nejčastějším problémům západních zemí a může vést k řadě komplikací, jakými jsou Barretův jícen nebo rozvoj adenokarcinomu jícnu. V patogenezi onemocnění byl prokázán vliv polymorfizmů v genech pro interleukin-1. Ačkoliv se nám nepodařilo najít signifikantní vztah některého ze tří studovaných IL-1 polymorfizmů, haplotypy tvořené kombinací všech tří variant byly asociovány se zvýšenou náchylností k rozvoji GERD i BE.
Návaznosti
2B06060, projekt VaVNázev: Zefektivnění diagnostiky a léčby gastroezofageální refluxní choroby jícnu (Akronym: NPVII11002)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Zefektivnění diagnostiky a léčby gastroezofageální refluxní choroby jícnu
VytisknoutZobrazeno: 28. 3. 2024 17:26