BOUCHAL, Pavel, Tereza VYHLÍDALOVÁ, Iva STRUHÁROVÁ, Zbyněk ZDRÁHAL a Igor KUČERA. Fe/Mn superoxide dismutase in Paracoccus denitrificans is induced by azide and expressed independently on FNR-type regulators. Folia Microbiologica. Dordrecht, The Netherlands: Springer, roč. 56, č. 1, s. 13-17. ISSN 0015-5632. doi:10.1007/s12223-011-0007-3. 2011.
Originální název Fe/Mn superoxide dismutase in Paracoccus denitrificans is induced by azide and expressed independently on FNR-type regulators
Autoři BOUCHAL, Pavel (203 Česká republika, garant, domácí), Tereza VYHLÍDALOVÁ (203 Česká republika, domácí), Iva STRUHÁROVÁ (203 Česká republika, domácí), Zbyněk ZDRÁHAL (203 Česká republika, domácí) a Igor KUČERA (203 Česká republika, domácí).
Vydání Folia Microbiologica, Dordrecht, The Netherlands, Springer, 2011, 0015-5632.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Česká republika
WWW Full text
Impakt faktor Impact factor: 0.677
Kód RIV RIV/00216224:14310/11:00049905
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.1007/s12223-011-0007-3
UT WoS 000290451500003
Klíčová slova anglicky Superoxide dismutase; Paracoccus denitrificans; azide; FNR regulators; proteomics
Štítky AKR, rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: doc. Mgr. Pavel Bouchal, Ph.D., učo 8757. Změněno: 8. 2. 2012 10:09.
In the facultatively anaerobic bacterium Paracoccus denitrificans, the synthesis of many proteins involved in energy metabolism is regulated by the FNR-type transcription factors (FnrP, NNR and NarR). One of them, NarR, senses nitrate or nitrite concentration and promotes expression of the membrane-bound nitrate reductase genes. It can also be activated by azide as a non-metabolizable analogue of nitrate. In this work we show that one of the most prominent protein species inducible by azide is a Fe/Mn-family superoxide dismutase (SOD). Azide induces SOD at protein, mRNA transcript and enzyme activity levels in the aerobically growing cells. Since SOD expression remains unaffected in the fnrP, nnr and narR mutant strains, we postulate a mechanism independent of the known FNR-type regulators but involving a redox signal arising from the respiratory chain.
Anotace česky
Syntéza řady proteinů u fakultativně anaerobní bakterie Paracoccus denitrificans je regulována pomocí transkripčních regulátorů FNR typu (FnrP, NNR a NarR). Jeden z nich, NarR, pracuje jako senzor pro dusitan a dusičnan a podporuje expresi genů membránově vázané nitrátreduktasy. Může být také aktivován azidem, nemetabolizovaným analogem dusičnanu. V této práci jsme dokázali, že jedním z proteinů nejvíce indukovaných azidem je superoxiddismutasa (SOD) Fe/Mn typu. Azid indukuje SOD na úrovni proteinu, transkriptu a anzymové aktivity v aerobně rostlých buňkách. Jelikož exprese SOD se nemění v fnrP-, nnr- a narR- mutantních kmenech, předpokládáme u ní regulační mechanismus nezávislý na známých regulátorech FNR typu, který však zřejmě zahrnuje odpověď na redoxní signál vznikající v respiračním řetězci.
Návaznosti
GAP304/10/0868, projekt VaVNázev: Studium molekulárních mechanismů časného metastazování do lymfatických uzlin u karcinomu prsu nízkého stupně malignity pomocí proteomických technik
Investor: Grantová agentura ČR, Studium molekulárních mechanismů časného metastazování do lymfatických uzlin u karcinomu prsu nízkého stupně malignity pomocí proteomických technik
GP203/07/P471, projekt VaVNázev: Studium molekulárních mechanismů adaptace bakterií na změny prostředí pomocí proteomických technik