NOVOTNÝ, Petr a Kateřina VLČKOVÁ. Jdu správnou cestou? Vybrané otázky přípravy a realizace výzkumu. In Metodologický seminář České asociace pedagogického výzkumu. 2011.
Originální název Jdu správnou cestou? Vybrané otázky přípravy a realizace výzkumu.
Název anglicky Selected questions of educational research
Autoři NOVOTNÝ, Petr a Kateřina VLČKOVÁ.
Vydání Metodologický seminář České asociace pedagogického výzkumu, 2011.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Česká republika
WWW Metodologický seminář konference ČAPV 2011 v Brně
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky pedagogický výzkum; metodologie; výzkumná otázka; operacionalizace; vzorek; metody;
Klíčová slova anglicky educational research; methodology; research question; sample;methods
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: doc. Mgr. et Mgr. Kateřina Vlčková, Ph.D., učo 23594. Změněno: 10. 4. 2012 16:48.
Cílem dílny bylo v interakci s účastníky projít proces přípravy a realizace výzkumu. Jakkoliv je každý výzkum specifický, je možné stanovit sadu kontrolních otázek (jakýsi check-list), které si výzkumník pokládá v průběhu přípravy výzkumu a které mu umožní ověřit si, zda jde správnou cestou. Diskutovány byly zejména klíčové momenty výzkumu, mezi které patří stanovení výzkumné otázky, volba z palety kvantitativních i kvalitativních designů, tvorba výzkumného nástroje. Zvláštní pozornost byla věnována konstruktům a jejich operacionalizaci, výběru výzkumného vzorku, formulaci a testování hypotéz a zobecňování. Přednost v diskusi dostaly konkrétní náměty z výzkumné práce participujících doktorandů, lektoři případně doplňovali modelové příklady.
Anotace anglicky
Workshop in educational methodology was based on a check-list of important points in research projects. We focused on research question, research sample etc.
Návaznosti
LC06046, projekt VaVNázev: Centrum základního výzkumu školního vzdělávání (Akronym: RECES)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Centrum základního výzkumu školního vzdělávání
VytisknoutZobrazeno: 28. 3. 2024 23:56