FILKOVÁ, Hana, Pavel MAZÁNEK, Lenka TOMÁŠIKOVÁ, Vladimíra VRANOVÁ, Iva SLÁMOVÁ, Dita ŽEŽULKOVÁ, Renata VESELSKÁ, Jaroslav ŠTĚRBA, Iveta VALÁŠKOVÁ, Petra ŠMUHAŘOVÁ a Petr KUGLÍK. Neuroblastom: Využití array CGH pro detekci genetických změn a stratifikaci pacientů ve FN Brno. In 43. vyroční cytogenetická konference. 2010.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Neuroblastom: Využití array CGH pro detekci genetických změn a stratifikaci pacientů ve FN Brno
Název česky Neuroblastom: Využití array CGH pro detekci genetických změn a stratifikaci pacientů ve FN Brno
Název anglicky Neuroblastoma: Using array CGH for detection of genetic rearangements and stratificiation of patients at UH Brno
Autoři FILKOVÁ, Hana, Pavel MAZÁNEK, Lenka TOMÁŠIKOVÁ, Vladimíra VRANOVÁ, Iva SLÁMOVÁ, Dita ŽEŽULKOVÁ, Renata VESELSKÁ, Jaroslav ŠTĚRBA, Iveta VALÁŠKOVÁ, Petra ŠMUHAŘOVÁ a Petr KUGLÍK.
Vydání 43. vyroční cytogenetická konference, 2010.
Další údaje
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky neuroblastom, array CGH
Klíčová slova anglicky neuroblastoma, array CGH
Změnil Změnila: Mgr. Hana Filková, učo 96861. Změněno: 14. 9. 2011 11:13.
Anotace
Neuroblastom (NB) je solidní nádor neuroektodermálních buněk. Svojí genetickou heterogenitou se řadí mezi agresivní nádory dětského věku. V posledních letech bylo identifikováno několik biologických markerů, které umožňují stratifikaci pacientů do tří prognostických skupin ( nízké, střední a vysoké riziko) a významně korelují s prognózou onemocnění . K cytogenetickým markerům patří především ploidie buněk, amplifikace N-myc onkogenu, LOH 1p36, v současné době i LOH 11q, delece 3p, gain 1q a změny 17q. Z molekulárních markerů je možno využít ke sledování průběhu léčby pacientů mRNA genu pro tyroxin hydroxylázu, GD2 syntetázu, genu pro lidskou reverzní telomerázovou transkriptázu a genů pro neutrophinové receptory TrkA, B, C. V laboratoři molekulární cytogeneticky a molekulární genetiky OLG FN Brno ve spolupráci s Klinikou dětské onkologie FN Brno bylo v letech 1998-2010 vyšetřeno celkem 80 pacientů s NB. K detekci výše uvedených cytogenetických markerů jsme použili metodu I-FISH, u 59 pacientů jsme provedli také celogenomový screening chromozomových aberací (CHA) pomocí CGH a 8 pacientů bylo vyšetřeno pomocí array-CGH . V našem sdělení shrnujeme záchyty jednotlivých prognosticky významných CHA, rozdílné genomové profily odhalené pomocí techniky CGH a array CGH u pacientů středního a vysokého rizika a vztah CHA vzhledem k vývoji a průběhu onemocnění. Dosažené výsledky potvrzují význam komplexní genetické diagnostiky, která s využitím moderních molekulárně cytogenetických i molekulárně biologických metod přispívá ke stanovení zásadních biologických znaků NB s výrazným prognostickým významem.
VytisknoutZobrazeno: 25. 4. 2024 18:30