Detailed Information on Publication Record
2011
Shrnutí poznatků z hospitačních videostudií
JANÍK, Tomáš, Jindřich LUKAVSKÝ and Jan SLAVÍKBasic information
Original name
Shrnutí poznatků z hospitačních videostudií
Name in Czech
Shrnutí poznatků z hospitačních videostudií
Name (in English)
Summary of findings from hospitation videostudy
Authors
JANÍK, Tomáš (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Jindřich LUKAVSKÝ (203 Czech Republic) and Jan SLAVÍK (203 Czech Republic)
Edition
1. vyd. Praha, Janík, T., Slavík, J., & Najvar, P. et al. Kurikulární reforma na gymnáziích: od virtuálních hospitací k videostudiím, p. 144-162, 19 pp. Výzkumná zpráva, 2011
Publisher
Národní ústav pro vzdělávání
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Field of Study
50300 5.3 Education
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
Publication form
printed version "print"
RIV identification code
RIV/00216224:14410/11:00053619
Organization unit
Faculty of Education
ISBN
978-80-904966-6-8
Keywords (in Czech)
hospitace; kurikulární reforma; video study; výzkum
Keywords in English
hospitation; curricular reform; video study; research
Tags
Reviewed
Změněno: 15/7/2013 13:06, Dana Nesnídalová
V originále
Kapitola shrnuje a zobecňuje zjištění uvedená v předcházející části. S oporou v hospitačních videostudiích rozebírá hlavní principy vytváření a strukturace učebního prostředí ve výuce s ohledem na vztah mezi obsahem a cíli výuky. Od učitele – reflektivního praktika se očekává, že bude schopen (1) navrhovat zlepšující alterace výuky, (2) zdůvodňovat jejich kvalitu průkaznými argumenty a (3) užívat takto nabytého poznání ke zvyšování kvality výuky. Pro podporu řešení těchto tří úkolů je zde vysvětlena tzv. hloubková struktura výuky a na příkladech z hospitačních videostudií jsou ilustrovány postupy, které učitelé ve výuce uplatňují.
In English
This chapter summarises and generalises findings from the previous part. Based on observational videostudies, the chapter analyses the main principles of creating and structuring a learning environment in instruction with regard to the relationship between the content and the aims of instruction. The teacher – reflective practitioner is expected to be able to (1) suggest alterations for improvement of instruction, (2) reason about their quality using valid evidence and (3) use the acquired knowledge to improve the quality of instruction. To support the teachers in dealing with these three tasks, the deep structure of instruction is explained and procedures that teachers use in their instruction are illustrated with examples from the observational videostudies.