BŘEZINOVÁ, Šárka and Čeněk ŠAŠINKA. Interindividuální rozdíly ve způsobu sebelokalizace v neznámém prostředí: terénní výzkum (Individual differences in way of localisation in unknown environment: field research). In Kateřina Bartošová, Michal Čerňák, Pavel Humpolíček, Markéta Kukaňová, Alena Slezáčková. Sociální procesy a osobnost: Člověk na cestě životem: Křižovatky a mosty. Sborník příspěvků. Brno: Tribun EU, 2011, p. 45-50, 376 pp. ISBN 978-80-263-0029-8.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Interindividuální rozdíly ve způsobu sebelokalizace v neznámém prostředí: terénní výzkum
Name (in English) Individual differences in way of localisation in unknown environment: field research
Authors BŘEZINOVÁ, Šárka (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Čeněk ŠAŠINKA (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Brno, Sociální procesy a osobnost: Člověk na cestě životem: Křižovatky a mosty. Sborník příspěvků, p. 45-50, 376 pp. 2011.
Publisher Tribun EU
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14310/11:00053627
Organization unit Faculty of Science
ISBN 978-80-263-0029-8
Keywords in English Orientation in space localization extraordinary (emergency) event centre emergency call 112 maps cognitive style
Tags AKR, rivok
Changed by Changed by: Ing. Andrea Mikešková, učo 137293. Changed: 8/4/2012 21:40.
Abstract
V rámci projektu „Dynamická geovizualizace v krizovém managementu“ byla uskutečněna série samostatných dílčích výzkumů, které se zaměřovaly jednak na způsob práce a situaci profesionálů (např. operátoři tísňové telefonické linky 112) řešících mimořádné události, a na druhé straně také na jedince, kteří se v takové situaci ocitli a museli ji řešit. Podmínkou iniciace účinné záchranné akce ze strany jednotek IZS (integrovaného záchranného systému) je nejen oznámení druhu mimořádné události, ale hlavně správná lokalizace události. Základem lokalizace je co nejvhodnější popis místa mimořádné události zúčastněnou osobou a následné doptání se operátora tísňové telefonické linky 112 na podrobnosti, které místo lokalizace upřesní a spolehlivě navedou zasahující jednotky IZS. V terénním výzkumu byly zkoumány způsoby sebelokalizace participantů v neznámém prostředí. Důraz byl kladen na ekologickou validitu a jednalo se tedy o typ výzkumu v tzv. large-scale prostředí. Participanti byli dopraveni auty po předem definované trase do vybraných lokalit (rurálního typu) a zde bylo simulováno volání na tísňovou linku v situacích, kdy je nutné přivolat pomoc např. při nehodě cyklisty. Hovory byly nahrávány a následně byly analyzovány způsoby lokalizace každého účastníka vzhledem k typu informací, jež užil k lokalizaci. Výsledky byly interpretovány v perspektivě teorií kognitivních stylů.
Abstract (in English)
Within the scope of the research project "Dynamic Geovisualization in Crisis Management" a series of separate sub-studies were carried out. They were focused both on work of professionals and their situations (for example the operators of emergency call 112) that deals emergencies, and on the other hand also to individuals who are in such situations and have to solve it. The condition for initiation of effective rescue operation by the Integrated Rescue System units is not only notification of a type of emergency event, but mainly correct localization of the event. The base of localization is the most appropriate description of the incident by the involved person and the operator questioning for the details follow. These details specify the location of event and it also help reliably navigate rescue units. The fieldwork methods examined self-localization of participants in an unfamiliar environment. Emphasis was placed on the ecological validity and therefore a type of research was in the so-called large-scale environments. Participants were transported by car after a pre-defined route to the selected sites (rural type) and it has been simulated by calling the emergency services in situations where it is necessary to summon help in an accident such as for example the accident of cyclist. Calls were recorded and subsequently analyzed methods of localization of each participant for the type of information to take to locate. The results were interpreted from the perspective of the theories of cognitive styles.
Links
MSM0021622418, plan (intention)Name: DYNAMICKÁ GEOVIZUALIZACE V KRIZOVÉM MANAGEMENTU
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR, Dynamic Geovisualisation in Crises Management
MUNI/A/0950/2009, interní kód MUName: Zvládání stresu z hlediska atribucí a sebehodnocení u adolescentů (Acronym: ZSHASA)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 27/4/2024 23:25