HORÁKOVÁ, Jana. Remaking Robot. Od mýtu technického pokroku k subverzním stratgeiím posthumanismu (Remaking Robot. From Myth of the Technological Progress to Subversive Strategies of Posthumanism). In Umelá inteligencia a kognitívna veda III. 1. vyd. Bratislava: Slovenská technická univerzita v Bratislavě, 2011, p. 81-96. Umělá inteligencia a kognitívna veda. ISBN 978-80-227-3542-1.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Remaking Robot. Od mýtu technického pokroku k subverzním stratgeiím posthumanismu
Name in Czech Remaking Robot. Od mýtu technického pokroku k subverzním stratgeiím posthumanismu
Name (in English) Remaking Robot. From Myth of the Technological Progress to Subversive Strategies of Posthumanism
Authors HORÁKOVÁ, Jana (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition 1. vyd. Bratislava, Umelá inteligencia a kognitívna veda III, p. 81-96, 16 pp. Umělá inteligencia a kognitívna veda, 2011.
Publisher Slovenská technická univerzita v Bratislavě
Other information
Original language Czech
Type of outcome Chapter(s) of a specialized book
Field of Study Art, architecture, cultural heritage
Country of publisher Slovakia
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/00216224:14210/11:00054122
Organization unit Faculty of Arts
ISBN 978-80-227-3542-1
Keywords (in Czech) Robot jako remake; robot jako kýč; remaking robot; robot jako klišé; remaking robot into the Myth; remaking robot into the Art; subverzní strategie robotnického umění
Keywords in English Robot as remake; robot as kitsch; remaking robot ; robot as cliché; remaking robot into the Myth; remaking robot into the Art; subversive strategies of robotic art
Tags rivok
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: doc. Mgr. Jana Horáková, Ph.D., učo 14870. Changed: 12/4/2014 18:40.
Abstract
Příspěvek je věnován robotovi jako figuře modernistického mýtu pokroku. Z této perspektivy budeme sledovat Čapkovy roboty ve hře R.U.R. a jejich následovníky v oblasti robotického umění. Robot v umění už neznamená to stejné co na začátku 20. století, ale jeho funkce je stále táž: Umožňuje artikulovat problémy sociální, politické, ale i obecně lidské. Robotické umění stále funguje jako kritický, satirický a subverzní nástroj užívaný umělci k vyvažování tendencí dominujících naší kultuře, ve které stroje, tentokrát informační a komunikační technologie, hrají možná ještě větší roli než tomu bylo na začátku století.
Abstract (in English)
The chapter is dedicated to the robot as a figure of modernist myth of progress. From this perspective we will look at both robots in Karel Čapeks play R.U.R. and their successors in robotic art. The robot in art does not mean anymore the same thing as in the beginning of the 20th century, but his function remaining the same: He enable us to articulate social, political and generally human problems. The robotic art is a counterbalance for dominant tendencies in our culture, in which machines, this time information and communication technologies, play even more important role then in the before.
Links
LC544, research and development projectName: Výzkum funkcí techniky při vzniku a provozování múzického díla
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR
PrintDisplayed: 8/6/2024 17:52