NOVÁKOVÁ, Zuzana, Dale Robert KALINA, Eva ZÁVODNÁ, Jana ŠŤASTNÁ, Nataša HONZÍKOVÁ, Bohumil FIŠER a Hana HRSTKOVÁ. VLIV ONKOLOGICKÉ LÉČBY ANTRACYKLINY NA CITLIVOST BAROREFLEXU U DĚTÍ A DOSPÍVAJÍCÍCH. In XIX. výroční sjezd ČKS. 2011.
Originální název VLIV ONKOLOGICKÉ LÉČBY ANTRACYKLINY NA CITLIVOST BAROREFLEXU U DĚTÍ A DOSPÍVAJÍCÍCH
Název česky VLIV ONKOLOGICKÉ LÉČBY ANTRACYKLINY NA CITLIVOST BAROREFLEXU U DĚTÍ A DOSPÍVAJÍCÍCH
Název anglicky Influence of oncology therapy by anthracycline on baroreflex sensitivity in children and adolescents
Autoři NOVÁKOVÁ, Zuzana (203 Česká republika, garant), Dale Robert KALINA (124 Kanada, domácí), Eva ZÁVODNÁ (203 Česká republika), Jana ŠŤASTNÁ (203 Česká republika, domácí), Nataša HONZÍKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Bohumil FIŠER (203 Česká republika, domácí) a Hana HRSTKOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání XIX. výroční sjezd ČKS, 2011.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30105 Physiology
Stát vydavatele Česká republika
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14110/11:00054391
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky citlivost baroreflexu; antracykliny; děti; dospívající
Klíčová slova anglicky baroreflex sensitivity; anthracycline; children; adolescents
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: MUDr. Bc. Eva Závodná, Ph.D., učo 19752. Změněno: 16. 12. 2011 10:14.
Úvod: Antracyklinová antibiotika jsou lékem volby v terapii akutní lymfoblastické leukémie (ALL) v dětském věku, a to i přes jejich kardiotoxicitu. Citlivost baroreflexu je ukazatelem vzájemného nastavení sympatického a parasympatického nervového systému a jejich působení v systému regulace krevního tlaku. Cíl studie: Zjistit, zda antracyklinová terapie v dětství má vliv na regulaci krevního tlaku v dospělosti. Soubor a metodika: Vyšetřili jsme 48 bývalých onkologických pacientů po antracyklinové léčbě pro diagnózu ALL v dětství (skupina A, průměrná doba od konce terapie k vyšetření : 9,1+-4,8 let; celková kumulativní dávka antracyklinů 278,2+-42,7 mg/m2) a 415 zdravých dětí a dospívajících stejného věku, 11-20 let, sk.C (1). Citlivost baroreflexu vyjádřena v ms/mmHg (BRS) a v Hz/mmHg (BRSf) byla stanovena spektrální metodou při 0,1 Hz z 5 min kontinuálního záznamu krevního tlaku tep po tepu (Finapres Ohmeda, USA; v klidu, vsedě, 20 dechů/min). Protokol studie byl schválen etickou komisí. Všechny osoby (u nezletilých i jejich rodiče) podepsali informovaný souhlas. Výsledky: U BRS (pro 11-20 let na věku nezávislý index) jsme našli statisticky významný rozdíl mezi skupinou pacientů a zdravých osob (skupina A: průměr +- SD: 7,6+-4,8; skupina C:10,1+-5,2 ms/mmHg; p - 0,01). BRSf (na věku závislý parametr) negativně koreloval s věkem u skupiny C (y= -0,9955x+33,168.8), 79% hodnot skupiny A bylo nižších než průměrná hodnota BRSf zdravých osob (p - 0,01). Závěr: Našli jsme statisticky významný rozdíl v hodnotách BRS a BRSf mezi skupinou zdravých osob a bývalých onkologických pacientů. Naše výsledky ukazují na možnost poškození autonomního nervového systému antracykliny projevující se i po více jak 5ti letech od úspěšně zakončené terapie.
Anotace anglicky
Anthracyclines are used for therapy of ALL in childhood even theirs cardiotoxicity. We have found significantly lower baroreflex sensitivity in children treated by anthracyclines compare to healthy controls of the same age. The result shows impairment of autonomous nervous system 5 and more years after successful therapy for malignant disease.
Návaznosti
MSM0021622402, záměrNázev: Časná diagnostika a léčba kardiovaskulárních chorob
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Časná diagnostika a léčba kardiovaskulárních chorob
VytisknoutZobrazeno: 23. 4. 2024 09:34