D
2011
Economic model of municipal biowaste management
HŘEBÍČEK, Jiří, Jiří KALINA a Jana SOUKOPOVÁ
Základní údaje
Originální název
Economic model of municipal biowaste management
Název česky
Ekonomický model nakládání s komunálním biologickým odpadem
Vydání
Brno, Sborník 8. letní školy aplikované informatiky, od s. 35-42, 8 s. 2011
Další údaje
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka
Institut biostatistiky a analýz
Klíčová slova česky
Integrovaný systém nakládání s odpady; Ekonomický model; Bioplynová stanice; biologicky rozložitelný komunální odpad; BRKO;
Klíčová slova anglicky
Integrated waste management system; Economic model; Biogas plant; Biodegradable municipal waste; BMW;
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
V originále
This paper discusses the economic model of construction and operation of biogas plant treating biodegradable municipal waste that has been developed for the real needs of the project in the Czech Republic. The model is designed as an universal for different sizes of catchment areas and biogas plants and it allows due to own setting of input values make an evaluation of the various solutions of the system. The prerequisite is integrated waste management system approach in the region with up to 100 000 inhabitants and BMW flow connected to the biogas plant amended by other facility (composting plant). The main component of the paper is a pair of economic models of functions of the integrated system and especially the construction and operation of biogas plants based on the technology of wet anaerobic digestion. Although the wet anaerobic digestion technology, which is in comparison with dry one technologically more sophisticated and safer, is usually also the more expensive method of handling BMW, the model shows that in the real economic conditions of the Czech Republic in the event of a successful application for grant support of the project can be achieved the payback period in the length of several years, depending mainly on the waste market prices, purchase of the energy from renewable sources and use the output digestate as a fertilizer.
Česky
hospodářství s přijatelnou dobou návratnosti investic a navíc stále pokračuje. Příspěvek se zabývá ekonomickým modelem výstavby a provozu bioplynové stanice na zpracování BRKO, který byl vyvinut pro Českou republiku v rámci výzkumného projektu VaV. Model je navržen jako univerzální pro různé velikosti spádové oblasti bioplynové stanice a umožňuje pomocí vlastního nastavení vstupních hodnot provést hodnocení jednotlivých řešení. Předpokladem je zavedení integrovaného systému nakládání s odpady (ISNO) v regionu o velikosti do 100 000 obyvatel se zaústěním toku BRKO do bioplynové stanice doplněné případně dalším zařízením (kompostárnou). Hlavní část příspěvku popisuje výpočet nákladů na výstavbu a provoz bioplynových stanic založených na technologii mokré anaerobní digesce. Ačkoli technologie mokré anaerobní digesce je ve srovnání s suchou digescí technologicky dokonalejší a bezpečnější, je obvykle i dražším způsobem nakládání s BRKO. Model však ukazuje, že v reálných ekonomických podmínkách České republiky je v případě úspěšné žádosti o dotační podporu projektu možné dosáhnout návratnosti zařízení s touto technologií během několika let samozřejmě v závislosti zejména na cenách odpadového trhu, výkupu energie z obnovitelných zdrojů a uplatnění výstupního digestátu jako hnojiva.
Zobrazeno: 9. 11. 2024 22:52