Informační systém MU
HELÁN, Robert and Radomíra BEDNÁŘOVÁ. Medical Writing for Real Purposes: Health Information Leaflets for International Students at Masaryk University. 1st ed. Brno: Masarykova univerzita, 2012. 8 pp. ISBN 978-80-210-5770-8.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Medical Writing for Real Purposes: Health Information Leaflets for International Students at Masaryk University
Authors HELÁN, Robert and Radomíra BEDNÁŘOVÁ.
Edition 1. vyd. Brno, 8 pp. 2012.
Publisher Masarykova univerzita
Other information
Original language English
Type of outcome Teaching aids, texts (including individual chapters in textbooks)
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Language Centre
ISBN 978-80-210-5770-8
Tags Munipress
Changed by Changed by: Mgr. Radka Vyskočilová, učo 2368. Changed: 11. 7. 2013 10:43.
Abstract
The Language Centre at the Medical Faculty offers courses on medical English for pregraduate students. As experienced in the lessons as well as generally, there is a need and demand for more writing practice. The following activity aims at developing students’ writing skills based on real-life situations. They are given an opportunity to design, edit and produce a peer-reviewed health information leaflet for English-speaking audience, accompanied with a subsequent review by a medical expert in the field.
Abstract (in Czech)
Materiál vychází z žánrových metod výuky psaní. Průběh výuky je rozdělen do čtyř kroků: 1. příprava na psaní prospektů, 2. analýza existujících prospektů, 3. tvorba vlastních prospektů a 4. evaluace vytvořených prospektů. Daný postup umožní studentům se postupně obeznámit s žánrem tohoto typu zdravotních publikací a psaného jazyka, který se v nich používá. Náplň aktivity, práce ve skupinách a vzájemné hodnocení je pro studenty vysoce motivující. U studentů se zároveň zvýší povědomí o důležitosti procesu psaní.
Links
CZ.1.07/2.2.00/07.0442, interní kód MUName: Kompetence v jazykovém vzdělávání na Masarykově univerzitě - COMPACT (Acronym: COMPACT)
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR, Competences in Language Education at Masaryk University - COMPACT, 2.2 Higher education
Displayed: 17. 8. 2022 16:16