ŠEVČÍKOVÁ, Sabina, Fedor KRYUKOV, Elena Vladimirovna DEMENTYEVA, Lenka KUBICZKOVÁ, Pavel NĚMEC, Zdeněk ADAM a Roman HÁJEK. Centrosomal Disruption As Early Event in Myeloma Development. In 53rd ASH Annual Meeting and Exposition. 2011.
Originální název Centrosomal Disruption As Early Event in Myeloma Development
Autoři ŠEVČÍKOVÁ, Sabina, Fedor KRYUKOV, Elena Vladimirovna DEMENTYEVA, Lenka KUBICZKOVÁ, Pavel NĚMEC, Zdeněk ADAM a Roman HÁJEK.
Vydání 53rd ASH Annual Meeting and Exposition, 2011.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele Spojené státy
Organizační jednotka Lékařská fakulta
UT WoS 000299597102401
Klíčová slova anglicky multiple myeloma; B cell; centrosom
Změnil Změnila: Mgr. Anna Potáčová, Ph.D., učo 44190. Změněno: 3. 2. 2012 16:40.
Multiple myeloma (MM) is a malignancy of differentiated B-lymphocytes characterized by accumulation of clonal plasma cells (PCs) in the bone marrow. Genome of malignant PCs is extremely unstable and characterized by complex combination of structural and numerical abnormalities. The basis of genomic instability underlying MM is still unclear. Centrosome amplification (CA) is present in about a third of MM cases and may represent a mechanism leading to genomic instability in myeloma. We have previously shown that CA is present in pre-plasma cells stages of B-cell development. Aims: The objective of our study was to evaluate changes in expression of chosen key genes involved in centrosome duplication process in both B and PCs, including their possible changes during MM progression.
Návaznosti
MSM0021622434, záměrNázev: Od klasických prognostických markerů ke klinicky aplikovatelným farmakogenomickým a farmakoproteomickým projektům u mnohočetného myelomu a monoklonálních gamapatií
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Od klasických prognostických markerů ke klinicky aplikovatelným farmakogenomickým a farmakoproteomickým projektům u mnohočetného myelomu a monoklonálních gamapatií
NS10207, projekt VaVNázev: Úloha abnormalit chromozómu 1 a kaskády NF-kappaB v patogenezi mnohočetného myelomu