VÍT, Vítězslav and Dalibor PACÍK. Možnosti neinvazivní diagnostiky a monitorace karcinomů močového měchýře (Possibilities noninvasive diagnosis and monitoring of bladder cancer). Urologické listy. Praha: Ambit Media, 2011, vol. 9, No 3, p. 7-14. ISSN 1214-2085.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Možnosti neinvazivní diagnostiky a monitorace karcinomů močového měchýře
Name (in English) Possibilities noninvasive diagnosis and monitoring of bladder cancer
Authors VÍT, Vítězslav (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Dalibor PACÍK (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Urologické listy, Praha, Ambit Media, 2011, 1214-2085.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 30000 3. Medical and Health Sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14110/11:00055453
Organization unit Faculty of Medicine
Keywords (in Czech) uroteliální karcinom; neinvazivní diagnostika; nádorové markery
Keywords in English urothelial carcinoma; non-invasive diagnosis; tumor markers
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Michal Petr, učo 65024. Changed: 11/4/2012 08:53.
Abstract
Uroteliální karcinom (TCC) je onemocnění s vysokým počtem recidiv po iniciální léčbě a s tendencí k progresi při recidivě. Výraznějším problémem než incidence je tak prevalence tohoto onemocnění podmíněná vysokou četností recidiv povrchových nádorů. Pečlivé a dlouhodobé sledování pacientů s tímto onemocněním je tedy nezbytné. V současné době je standardní metodou monitorování pacientů s TCC cystoskopie, která je invazivní, časově náročná, drahá a pro pacienta většinou velmi nepříjemná. Autor se ve své práci zabývá současnými možnostmi neinvazivní diagnostiky a monitorování TCC z pohledu možnosti cystoskopie buď úplně nahradit, nebo alespoň umožnit prodloužení intervalů mezi cystoskopickými kontrolami u nemocných s TCC. Jsou hodnoceny dosavadní výsledky (senzitivita, specificita) testů, které detekují uroteliální nádory většinou na základě vyšetření moči, ať už se jedná o detekci tumor specifických antigenů v moči, hodnocení antigenů na povrchu buněčných elementů v moči nebo detekci genetických abnormalit na subcelulární úrovni. V závěru jsou uvedeny i vlastní zkušenosti s prováděním Fluorescenční in situ hybridizace.
Abstract (in English)
The author has in his work deals with the current capabilities of non-invasive diagnosis and monitoring of TCC in terms of possibilities to replace cystoscopy, either completely or at least to extend the intervals between cystoscopic controls in patients with TCC
PrintDisplayed: 1/8/2024 03:39