J 2012

Biomoc a reprodukční biomedicína: konceptuální inspirace pro český kontext

SLEPIČKOVÁ, Lenka, Eva ŠLESINGEROVÁ and Iva ŠMÍDOVÁ

Basic information

Original name

Biomoc a reprodukční biomedicína: konceptuální inspirace pro český kontext

Name in Czech

Biomoc a reprodukční biomedicína: konceptuální inspirace pro český kontext

Name (in English)

Biopower and Reproductive Biomedicine: a Conceptual Inspiration for Czech Sociology of Medicine

Authors

SLEPIČKOVÁ, Lenka (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Eva ŠLESINGEROVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Iva ŠMÍDOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Sociologický časopis/ Czech Sociological Review, Praha, Sociologický ústav AV ČR, 2012, 0038-0288

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

50000 5. Social Sciences

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Impact factor

Impact factor: 0.652

RIV identification code

RIV/00216224:14230/12:00057271

Organization unit

Faculty of Social Studies

UT WoS

000302200200004

Keywords (in Czech)

biomoc; reprodukční biomedicína; medikalizace; DNA a manipulace s embryi; asistovaná reprodukce; porod

Keywords in English

biopower; reproductive biomedicine; medicalization; DNA and embryo manipulation; assisted reproduction; childbirth

Tags

Tags

Reviewed
Změněno: 12/4/2012 13:14, doc. PhDr. Iva Šmídová, Ph.D.

Abstract

V originále

Text tematizuje koncept biomoci ve vztahu k současné reprodukční medicíně. Představuje analytické rámce k uchopení způsobů, jakými je uplatňována a vyjednávána moc a hegemonie moderní západní medicíny (biomedicíny) v oblasti lidské reprodukce, a nabízí možnosti pro jejich užití při sociologickém zkoumání české reprodukční medicíny. Jde zejména o biomoc a biopolitiku jakožto analytické představy o způsobu vládnutí a administrace moderní populace, governmentalitu, medicinizaci a autoritativní vědění. Stať pojímá biomedicínu jako projev normalizace moderní společnosti, ztotožněný se západním pojetím zdraví a nemoci či s ideou technologického pokroku, a podrobuje ji kritické sociologické reflexi. Soustřeďuje se na analýzu reprodukční medicíny, jedné z klíčových oblastí biomoci. V kontextu biomoci je významná analýza normativního charakteru reprodukční medicíny a jeho konsekvencí v širším sociálním prostoru. Ty se týkají intimity a sexuality, instituce příbuzenství, heteronormativní reprodukce, genderových identit, atd. Důvodem zacílení našeho zájmu na tuto oblast je výrazná propojenost reprodukční medicíny s technologickým aparátem a s komodifikací zdraví a nemoci. Cílem stati je také orientace v dosavadních přístupech české sociologie v daném tématu; zejména chceme nabídnout konceptuální perspektivu české sociologii medicíny a s její pomocí analyticky spojit téma biomoci a reprodukční medicíny.

In English

The article examines the concept of biopower as it relates to contemporary reproductive medicine. It puts forth analytical frames for understanding the ways in which the power and hegemony of modern Western medicine (biomedicine) are applied and negotiated in the field of human reproduction, and it proposes possible uses for such frames in the sociological study of Czech reproductive medicine. It deals mainly with biopower and biopolitics as analytical concepts pertaining to the control and administration of the modern population, governmentality, medicalisation, and authoritative knowledge. The article conceives biomedicine as a sign of the normalisation of modern society, identified with the Western concept of health and illness and the idea of technological progress, and subjects it to critical sociological analysis. It focuses on an analysis of reproductive medicine, a key sphere of biopower. In the context of biopower, analysis of the normative nature of reproductive medicine and its consequences in the wider social space is significant. Such consequences affect intimacy and sexuality, the institute of kinship, heteronormative reproduction, gender identities, and more. The authors’ interest in this subject is motivated by the strong connections between reproductive medicine, technology, and the commodification of health and illness. The article also focuses on the methods that Czech sociology has used to date to study this topic. The authors aim to introduce a conceptual approach into Czech sociology of medicine and use it to analytically link the theme of biopower and reproductive medicine.

Links

GAP404/11/0621, research and development project
Name: Porody, asistovaná reprodukce a zacházení s embryi. Sociologická analýza současné reprodukční medicíny v ČR.
Investor: Czech Science Foundation, Childbirth, assisted reproduction, and embryo manipulation. A sociological analysis of current reproductive medicine in