MACKOVÁ, Alena. Prodlužující se soužití s rodiči jako odkládání dospělosti? Sociální studia. Brno, 2011, roč. 8, č. 4, s. 13-28. ISSN 1214-813X.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Prodlužující se soužití s rodiči jako odkládání dospělosti?
Název anglicky Prolonging Children
Autoři MACKOVÁ, Alena (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Sociální studia, Brno, 2011, 1214-813X.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50000 5. Social Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14230/11:00055936
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova česky mládí
Klíčová slova anglicky youth
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. et Mgr. Alena Macková, Ph.D., učo 217374. Změněno: 5. 9. 2012 15:16.
Anotace
Teoretická stať se zabývá otázkou prodlužování soužití dospělých dětí se svými rodiči jako jednoho z indikátorů prodlužování samotné tranzice k dospělosti, a tak také možnému odkládání dalších dílčích kroků v tranzici k dospělosti - jako je manželství či plození dětí. Ve spojení s dlouhotrvajícím soužitím s rodiči se vynořují termíny jako italští „mamma boys“, „parasite singles“, „co-residing adults“, „twixters“ či „hikikomori“ v Japonsku, kde je termín spojen se sociální izolací a stává se sociálním problémem. Stať poukazuje na neexistenci univerzálního vzorce načasování odchodů dětí z domácností rodičů, ale na podstatné rozdíly mezi regiony a sociální a kulturní podmíněnost. Práce se soustředí na modely tranzice k dospělosti a s ní související vzorce opouštění domácnosti rodičů, kde na jedné straně stojí model brzký (severský) a pozdní (jižní). Sleduje jejich hlavní rysy, které mohou pomoci osvětlit důvody prodlužování tranzice k dospělosti.
Anotace anglicky
This paper is concerned with research of prolonging children’s cohabitation with parents. Such transformation of children–parents cohabitation is conceived as one of the indicators of prolonging transition to adulthood. Prolonging cohabitation with parents is being rethought in context of broader social changes. On the basis of researches dealing with leaving parental home and transition to adulthood the thesis discusses an absence of universal patterns of leaving the parental home, its timing and distinct regional differences and the social and cultural conditionality. These regional specifics shape particular patterns of transition to adulthood and related patterns of leaving parental home. In general, there are two distinct patterns of leaving parental home (early Northern pattern and late Southern pattern) which can be conductive in comprehension and explanation in prolonging transitions.
VytisknoutZobrazeno: 19. 8. 2022 20:09