KUDROVÁ, Veronika. Right to University Education in the Czech Republic. Public Policy and Administration. Vilnius: MRU and KUT, 2012, roč. 11, č. 1, p. 63-74. ISSN 2029-2872. doi:10.5755/j01.ppaa.11.1.1404.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Right to University Education in the Czech Republic
Name in Czech Právo na vysokoškolské vzdělání v České republice
Authors KUDROVÁ, Veronika (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Public Policy and Administration, Vilnius, MRU and KUT, 2012, 2029-2872.
Other information
Original language English
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50500 5.5 Law
Country of publisher Lithuania
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW Článek
RIV identification code RIV/00216224:14220/12:00059649
Organization unit Faculty of Law
Doi http://dx.doi.org/10.5755/j01.ppaa.11.1.1404
Keywords (in Czech) právo na vzdělání; vzdělání na vysoké škole; bezplatné vzdělávání; školné; přijímací řízení na vysokou školu; zákon o vysokých školách
Keywords in English constitutional right to education; higher education; Higher Education Act; free study; admission to university studies; tuition fees
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Changed: 26. 4. 2012 10:22.
Abstract
The article deals with the international background and the Czech constitutional background of the right to university education and implementation of the above in the legal system of the Czech Republic. The right to free education is implemented by institutions established and funded by the State; in university education, this primarily includes institutions called public universities. Constitutional access to free university education in the Czech Republic is conditional on the particular citizen’s [implemented as everyone’s] ability and the capacity of society. Their achievement is verified in the admission process at a particular university. The Higher Education Act stipulates the requirement for previous completed education. On the basis of its own autonomous discretion, the university may also establish other ability-related conditions for admission to study. It is also entitled to autonomously establish the maximum numbers of applicants to be admitted. In addition to free university education, Czech constitutional law also allows for paid education. Paid education leading to attainment of Czech university qualification is reserved for private universities, although, under the law, public universities may provide paid education in internationally recognised courses that may result in attainment of university education under the laws of another country or in lifelong learning programmes.
Abstract (in Czech)
Článek se zabývá mezinárodními východisky a českými ústavními východisky práva na vysokoškolské vzdělání a jejich implementací do právního řádu České republiky. Dále se zabývá východisky pro provedení zákonných ustanovení akty samotných vysokých škol, vysvětluje také, že v otázce stanovení limitů české vysoké školy ve skutečnosti implementují státní politiku. Své rozhodování o počtech přijímaných totiž musí přizpůsobit svým finančním možnostem, které se odvíjí od prostředků poskytnutých vysokým školám státem. S ohledem na to, že ústavní právo na vzdělání je primárně bezplatné, soustředí se článek zejména na veřejné vysoké školy, které primárně jsou určeny k jeho realizování. Mimo to článek vysvětluje, proč je vysokoškolské vzdělání v českém jazyce poskytováno bezplatně všem bez ohledu na jejich státní příslušnost – nikoli tedy pouze občanům České republiky či Evropské unie.
PrintDisplayed: 28. 5. 2022 17:01