Informační systém MU
SVATOŇOVÁ, Hana, Irena PLUCKOVÁ, Eduard HOFMANN, Jaromír KOLEJKA, Libor LNĚNIČKA, Darina MÍSAŘOVÁ, Vladislav NAVRÁTIL, Aleš RUDA, Boris RYCHNOVSKÝ and Jindřiška SVOBODOVÁ. Integrovaná přírodověda 4 - Počasí a podnebí. Učitelův námětovník. Metodické a pracovní listy (Integrated science 4 - Weather and Climat. Teacher´s book). 1. dotisk 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2012. 83 pp. ISBN 978-80-210-5552-0.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Integrovaná přírodověda 4 - Počasí a podnebí. Učitelův námětovník. Metodické a pracovní listy
Name in Czech Integrovaná přírodověda 4 - Počasí a podnebí. Učitelův námětovník. Metodické a pracovní listy
Name (in English) Integrated science 4 - Weather and Climat. Teacher´s book
Authors SVATOŇOVÁ, Hana, Irena PLUCKOVÁ, Eduard HOFMANN, Jaromír KOLEJKA, Libor LNĚNIČKA, Darina MÍSAŘOVÁ, Vladislav NAVRÁTIL, Aleš RUDA, Boris RYCHNOVSKÝ and Jindřiška SVOBODOVÁ.
Edition 1. dotisk 1. vyd. Brno, 83 pp. 2012.
Publisher Masarykova univerzita
Other information
Original language Czech
Type of outcome Teaching aids, texts (including individual chapters in textbooks)
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Organization unit Faculty of Education
ISBN 978-80-210-5552-0
Keywords (in Czech) počasí, podnebí, syntetické myšlení, integrovaná přírodověda, pracovní listy, metodické listy, námětovník
Keywords in English weather, climat, synthesis, integrated science, worksheets, book of inspirations
Tags Munipress
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Ing. Libor Lněnička, Ph.D., učo 272260. Changed: 6. 3. 2013 12:31.
Abstract
Jedná se o soubor metodických a pracovních listů na téma Počasí a podnebí. Listy jsou pojaty integrovaně a kreativně a doplňují text pro učitele na totožné téma Počasí a podnebí. Tento soubor metodických a pracovních listů je publikován na CD. Pro učitele tak představuje publikace vhodný doplněk námětů do výuky, které lze dále upravovat a pro potřeby výuky listy tisknout a kopírovat.
Abstract (in English)
Publication consists of worksheets and methodical recommendations related to teachers book named Weather and Climat. This set of worksheets and recommendations is enclosed on CD. The publication is sufficient suplement for teachers who are equiped by the possible learning activities for the teaching. Worksheets can be modified, copied and printed.
Links
CZ.1.07/1.3.10/01.0013, interní kód MUName: Syntézou poznatků přírodních věd k rozvoji klíčových kompetencí učitelů s důrazem na realizaci kurikulární reformy (Acronym: Integrovaná přírodověda)
Investor: South-Moravian Region, By Means of Synthesis of Natural Sciences Knowledge to the Development of Teachers' Key Competences with Emphasis on Realization of Curricular Reform, 1.3 Further education of employees of schools and educational institutes
Displayed: 4. 2. 2023 20:06