HARDY, Stephen Paul, Martina HORÁKOVÁ, Michael Matthew KAYLOR a Kateřina PRAJZNEROVÁ. Alternatives in Biography : Writing Lives in Diverse English-language Contexts. Online. 1st Masaryk University Press. Brno: Masaryk University Press, 2011. 300 s. ISBN 978-80-210-5757-9. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.5817/CZ.MUNI.M210-5757-2011. [citováno 2024-04-24]
Originální název Alternatives in Biography : Writing Lives in Diverse English-language Contexts
Název česky Alternativy v biografii : Psaní životů v různých anglofonních kontextech
Autoři HARDY, Stephen Paul (826 Velká Británie a Severní Irsko, domácí), Martina HORÁKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Michael Matthew KAYLOR (840 Spojené státy, domácí) a Kateřina PRAJZNEROVÁ (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání 1st Masaryk University Press. Brno, 300 s. 2011.
Nakladatel Masaryk University Press
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Odborná kniha
Obor Písemnictví, masmedia, audiovize
Stát vydavatele Česká republika
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14210/11:00057450
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-80-210-5757-9
Doi http://dx.doi.org/10.5817/CZ.MUNI.M210-5757-2011
Klíčová slova anglicky pastoral biography; indigenous collaborative life writing; Uranian/fictionate autobiography; bioregional biography; Ackroyd; Berger; Carter; Kim Scott; Hazel Brown; Rita Huggins; Jacki Huggins; A. Newman; Forrest Reed; Emma Bell Miles; Emily Carr
Štítky Munipress, rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: Stephen Paul Hardy, Ph.D., učo 33697. Změněno: 13. 11. 2013 14:38.
Alternatives in Biography focuses on texts that draw into question fictional, personal, and academic genre conventions in regard to auto/biography, foregrounding the multiple ways lives are written and selves are constructed. Each of the four chapters examines a particular type of transgressive auto/biographical writing: pastoral biography in the works of Peter Ackroyd, John Berger and Paul Carter; Indigenous collaborative life writing in Australia by Kim Scott and Hazel Brown, and Rita and Jackie Huggins; Uranian/fictionate autobiography of A. Newman and Forrest Reed; and bioregional biographies by Emily Carr and Emma Bell Miles.
Anotace česky
Kniha Alternativy v biografii se zabývá texty z anglicky psaných literatur, které svým způsobem zpochybňují fiktivní, osobní či akademické žánrové konvence ve vztahu k literární auto/biografii, a spíše upozorňují na mnohoznačnost způsobů psaní o životě a konstruování subjektivity. Každá ze čtyř kapitol zkoumá specifický typ transgresivní auto/biografie: pastorální biografii v dílech Petera Ackroyda, Johna Bergera a Paula Cartera; kolaborativní auto/biografie domorodých obyvatel v Austrálii v textech Kima Scotta a Hazel Brown a Rity a Jackie Hugginsových; beletrizované autobiografie A. Newmana a Forresta Reeda; a bioregionální biografie Emily Carrové a Emmy Bell Milesové.
Návaznosti
GA405/09/0056, projekt VaVNázev: Literární biografie jako křižovatka žánrů: Proměny a vlivy v oblasti anglicky psaných literatur
Investor: Grantová agentura ČR, Literární biografie jako křižovatka žánrů: Proměny a vlivy v oblasti anglicky psaných literatur
VytisknoutZobrazeno: 24. 4. 2024 00:18