HRADILOVÁ, Alena, Barbora CHOVANCOVÁ and Kirby VINCENT. Videoconferencing for Students of Law. 1st ed. Brno: Masarykova univerzita, 2012. 8 pp. ISBN 978-80-210-5767-8.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Videoconferencing for Students of Law
Name in Czech Videokonference pro studenty práva
Authors HRADILOVÁ, Alena (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Barbora CHOVANCOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Kirby VINCENT (124 Canada).
Edition 1. vyd. Brno, 8 pp. 2012.
Publisher Masarykova univerzita
Other information
Original language English
Type of outcome Teaching aids, texts (including individual chapters in textbooks)
Field of Study 60200 6.2 Languages and Literature
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14640/12:00060333
Organization unit Language Centre
ISBN 978-80-210-5767-8
Keywords (in Czech) videokonference; učební materiály; právní angličtina
Keywords in English videoconferencing; teaching materials; legal English; debating; cultural differences
Tags Munipress
Changed by Changed by: Mgr. Alena Hradilová, Ph.D., učo 37431. Changed: 21/4/2014 22:14.
Abstract
Masaryk University Language Centre offers an optional course - Videoconferencing for Students of Law. Second year students are given an opportunity to communicate with their colleagues in Helsinki, Finland, Aberystwyth, Wales, UK and other countries on professional topics. They give professional presentations on a topic of their choice, negotiate cases and take part in a mock trial. Before they are ready to fulfill the final task, we prepare them for the difficulties and obstacles videoconferencing can present to an inexperienced user. The aim of this booklet is to share exercises we have developed to help them perform well in communicating via videoconferencing.
Abstract (in Czech)
Centrum jazykového vzdělávání Masarykovy univerzity v Brně nabízí jako alternativu k běžné výuce odborné angličtiny kurz videokonferenčních dovedností pro studenty práva, v rámci kterého dostanou studenti druhého ročníku Právnické fakulty příležitost komunikace se svými kolegy z finských Helsinek, velšského Aberystwyth a z jiných zemí. Ve společných hodinách studenti prezentují vybraná odborná témata, pokusí se urovnat občanskoprávní spor a na závěr se zúčastní simulovaného soudního procesu. Aby byli studenti dostatečně připraveni na závěrečný úkol, jsou postupně školeni v umění řešit a překonávat různé obtíže a překážky, které může používání videokonferenčních technologií před nezkušené uživatele postavit. Cílem tohoto leporela je představení cvičení, která byla vyvinuta, aby napomohla studentům dobře obstát při videokonferenčním způsobu komunikace.
PrintDisplayed: 27/11/2022 14:08