CRHA, Igor a Jana ŽÁKOVÁ. Současné možnosti výběru spermie v asistované reprodukci. Moderní gynekologie a porodnictví. 2012, roč. 21, č. 1, s. 4-9. ISSN 1211-1058.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Současné možnosti výběru spermie v asistované reprodukci
Název anglicky Advanced methods of sperm selection in assisted reproduction
Autoři CRHA, Igor (203 Česká republika, garant, domácí) a Jana ŽÁKOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Moderní gynekologie a porodnictví, 2012, 1211-1058.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30214 Obstetrics and gynaecology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14110/12:00064857
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky assisted reproductive techniques; hyaluronic acid binding; magnetic cell sorting; sperm selection
Změnil Změnil: Mgr. Michal Petr, učo 65024. Změněno: 30. 7. 2012 12:47.
Anotace
Spermie má významný podíl na správném oplození vajíčka a jeho dalším vývoji. Přináší také přibližně polovinu vloh, které vytváří genom nového jedince. Úloha spermie byla mnoho let zjednodušována na pouhý transport DNA do oocytu. Bylo však spolehlivě prokázáno, že se významně podílí na selhání implantace a abnormálním vývoji embrya. Klasické rutinní techniky úpravy spermatu využívané v embryologických laboratořích jsou density gradient centrifugation – DGC a swim-up. Na základě migrace nebo sedimentace se získávají spermie s lepší motilitou a morfologií. Tyto postupy však nerozliší další velmi důležité vlastnosti spermie – integritu DNA, zralost membrány a apoptózu. Tyto charakteristiky jsou významnými determinantami fertility. Z toho vyplývá potřeba selekce spermie s optimálním fertilizačním potenciálem. Byla vyvinuta řada metod s cílem zlepšit protokoly přípravy spermií pro techniky asistované reprodukce a izolovat zralou, strukturálně intaktní, non-apoptotickou spermii s vysokou integritou DNA. Tato práce přináší přehled metod, které je možné k tomuto účelu využít. Uplatňují se čtyři základní principy – elektrický náboj povrchu, detekce apoptózy, zralost povrchové membrány spermie a ultramorfologie hlavičky spermie.
Anotace anglicky
Current routine semen preparation techniques do not target all intrinsic sperm characteristics that may impact the fertilization potential. Several methods have been recently developed and applied to sperm selection. Current advanced sperm selection methods are based on surface charge (electrophoresis and zeta potential), apoptosis (magnetic cell sorting and glass wool), membrane maturity (hyaluronic acid binding) and ultramorphology (high magnification). Selection of high-quality sperm including improvements in DNA integrity could improve fertilization and pregnancy rates.
Návaznosti
NS9661, projekt VaVNázev: Vliv metabolismu homocysteinu na poruchy plodnosti.
Investor: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Vliv metabolismu homocysteinu na poruchy plodnosti
VytisknoutZobrazeno: 23. 5. 2022 04:03